Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...

Právna poradňa

Ako postupovať pri odstránení nelegalnej stavby na pozemku

Dobrý deň, p. Cimmerman,

Touto cestou by som Vás chcel požiadať  o radu, ako postupovať pri odstránení nelegalnej stavby na pozemku p.č.2668/10 nachádzajúcej sa v k.ú. Zlaté Moravce. Stavba je bez zakladovych konštrukcií s uložením na betónových kockách. Zmluva o uživani predmetnej časti pozemku nebola medzi mnou a mojím bratom, Ludovitom Cigáňom, uzavretá. Táto stavba je prekážkou predaja vinohradu, o ktorom uvažujeme.

Ďakujem

S pozdravom

Martin Prvý

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor. V prvom kroku je potrebné, aby ste vlastníkovi hnuteľnej veci zaslali písomnú výzvu, v ktorej uvediete, aby hnuteľnú vec odstránil z Vášho pozemku. V prípade, ak z jeho strany nedôjde k naplneniu Vašej požiadavky, môžete podať žalobu na vypratanie pozemku na súd. Zároveň od neho, môžete požadovať nájomné za užívanie pozemku.
Žiaľ, aj v tomto prípade platí, že ak vlastník hnuteľnej veci nebude nájom uhrádzať dobrovoľne, nezostane Vám iná možnosť ako sa obrátiť so žalobou na súd.

JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google

Ako by sa dalo prosím Vás riešiť problém ohľadom nepríjemnosti, ktoré vznikli...

Dobrý deň p. doktor.

Ak budete taký láskavý, chcela by som Vás požiadať o občiansko právnu radu.

Ako by sa dalo prosím Vás riešiť problém ohľadom nepríjemnosti, ktoré vznikli na základe vianočného pečenia oblátok. Pri tomto úkone vydáva tento stroj systematické zvuky kovových platní, na ktoré som už veľmi citlivá. Suseda si našla v tomto záľubu a aj tohoto roka piekla /aj v noci/skoro od začiatku novembra až do konca roka v dlhých hodinový trvaniach, znie to ako niekde vo výrobe. Myslela som si, že to koncom roka skončí, ale stále to  pokračuje aj keď nie v takých hodinových trvaniach. Aj som to bola s ňou riešiť, ale nastali ešte horšie chvíle, pretože som narušila jej plány výroby vo väčšom. Týmto zasahuje do nášho pokoja v našom byte, kde žijem spolu so svojim manželom. Aj keď domový poriadok určuje, že do 22.00hod si môže robiť čo chce, tak sa aj suseda správa.
Aj keď viem, že možnosti riešenia sú obmedzené, dovoľujem sa  Vás opýtať, či sa dá v tejto neľahkej záležitosti niečo robiť.
Ďakujem za odpoveď na môj mail, veľmi si to vážim.
Eva Sládeková
Zlaté Moravce

Dobrý deň,

ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor. Pri užívaní bytu máte právo, aby Vás sused nevyrušoval – neobťažoval hlukom, bez rozdielu toho, koľko je hodín. V prvom rade sa môžete obrátiť na obec, ktorá môže uložiť zákaz zasahovania do pokojného stavu.

Ďalšou možnosťou je obrátiť na políciu. A to aj v prípade, že nejde o rušenie nočného kľudu. Neprimerane hlučné správanie je totiž možné považovať za schválnosti alebo hrubé správanie, čiže ide o priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Ak ste hlukom rušení aj v čase nočného kľudu ide o priestupok proti verejnému poriadku, kde  na jeho spáchanie postačí aj nižšia intenzita než v prípade priestupku proti občianskemu spolunažívaniu.

V prípade, ak nepomôže ani polícia ani obec, môžete sa domáhať ochrany na súde žalobou na zdržanie sa zasahovania do vlastníckych práv.

V zmysle ust. § 127 Občianskeho zákonníka platí:

„Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.“

Poslednou možnosťou (teoretickou) je žaloba na predanie bytu vlastníka, ktorý sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných.

V zmysle ust. § 11 ods. 5) Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov platí:
„Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.“

JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google

info a možnosti k žiadosti o preloženie na inú pracovnú pozíciu zo zdravotných dôvodov

Dobrý deň, pán Cimmermann
ako sme sa rozprávali na poradni na mestskom úrade chcela by som vás poprosiť o o bližšie info a možnosti k žiadosti o preloženie na inú pracovnú pozíciu zo zdravotných dôvodov, rovnako aj informácie o možnej výpovede a odstupnom
ďakujem pekne za odpoveď
Debnárová

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor. Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonník práce je zamestnávateľ povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak
a) vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.“

Ak lekár vydá lekársky posudok, že zamestnanec je dlhodobo nespôsobilý na výkon posudzovanej práce, zamestnávateľ je zo zákona povinný ho preradiť na inú prácu. Pred preradením musí zamestnávateľ prihliadať aj na to, či zamestnanec túto novú prácu bude môcť vykonávať s ohľadom na svoj zdravotný stav. Zamestnávateľ nemôže preradiť zamestnanca na inú prácu, ktorú nebude môcť zamestnanec vykonávať pre svoj zdravotný stav, a to ani vtedy, keď ide o druh práce, ktorý si dojednali v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ musí taktiež prihliadať aj na to, či nová práca bude pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.

Ponukovú povinnosť zamestnávateľa:
Zamestnávateľ nemá možnosť ponúknuť zamestnancovi inú pre neho vhodnú prácu predovšetkým v prípade, ak nemá v mieste výkonu práce, ani v mieste bydliska zamestnanca voľné pracovné miesto vôbec. Rovnako uvedenú povinnosť zamestnávateľ nemá, ak má voľné iba také pracovné miesta, na ktoré nemá zamestnanec spôsobilosť pre svoj zdravotný stav, pre svoje obmedzené schopnosti, alebo pre nedostatok kvalifikácie, pokiaľ kvalifikáciu nemožno získať predchádzajúcou prípravou.

Ak zamestnávateľ takýmto voľným pracovným miestom nedisponuje, podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce môže dať zamestnancovi výpoveď:

Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

V prípade výpovede zamestnávateľ musí podľa § 76 ods.1 a ods. 2 poskytnúť zamestnancovi odstupné.

1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google

Kto má riešiť majetok na Slovensku po zomrelom, ktorý žil v Čechách

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, kto má riešiť majetok na Slovensku po zomrelom, ktorý žil v Čechách.

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor. Podľa aktuálnej právnej úpravy, právomoc konať vo veci dedičstva majú súdy členského štátu,  v  ktorom  mal  zosnulý  obvyklý  pobyt  v  čase svojej smrti, čiže sa už neberie do úvahy štátne občianstvo, trvalý pobyt, ani to, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Definícia obvyklého pobytu nie je daná, je však treba vychádzať z toho, že obvyklým pobytom je miesto, kde má osoba svoje väzby (rodina, zamestnanie).
Pre lepšie pochopenie uvediem príklad. Ak osoba žila niekoľko rokov v Čechách, jej deti sa tam narodili, študovali a pracujú tam je veľmi pravdepodobné, že dedičstvo bude prejednávať Český súd resp. ním poverený notár.
Uvedené však platí iba za predpokladu, že nedošlo k platnej voľbe práva, to znamená, že poručiteľ si pred smrťou nezvolil iné rozhodné právo, podľa ktorého sa má dedičstvo prejednať. Rozhodujúce teda bude určiť obvyklý pobyt v čase smrti.

JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google

Vedeli by ste mi povedat ake su podmienky na vybratie nehnutelnosti z BSM?

Vedeli by ste mi povedat ake su podmienky na vybratie nehnutelnosti z BSM? Na poradni v ZM sme sa o danej veci rozprávali.

Vlado

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor.
Ako bolo uvedené na bezplatnej právne poradni v meste Zlatých Moravciach, počas trvania manželstva je možné, aby iba jeden z manželov nadobudol určitú vec do svojho individuálneho vlastníctva a vec sa tak NESTALA súčasťou BSM.
Môže k tomu dôjsť v prípade, ak manželia uzatvorili dohodu o zúžení BSM. Dohoda o zúžení BSM musí mať formu notárskej zápisnice podľa ustanovenie § 46 zákona č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti v znení neskorších právnych predpisov. Pri nedodržaní zákonom stanovenej formy by sme museli považovať tento právny úkon za absolútne neplatný v zmysle ustanovenia § 40 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
Podľa ustálenej praxe musí spĺňať všeobecné predpoklady:

  1. forma notárskej zápisnice
  2. trvanie manželstva
  3. účinky nastávajú iba do budúcna
  4. dohody podľa ustanovenia § 143a OZ nemôžu zasahovať do existujúcich vlastníckych práv „Dohodou o rozšírení alebo zúžení rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva manželov, uzavretou podľa § 143a ods. 1 Občianskeho zákonníka, nemožno meniť už existujúc vlastnícke vzťahy. (Rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo dňa zo dňa 31.07.2007, spisová značka: 2 Sž – o – KS 93/2006).
  5. dovolávanie sa dohody voči tretím osobám – manželia sa môžu tejto dohody dovolávať voči tretím osobám len v tom prípade, ak bola dohoda o zúžení BSM tretej osoby známa.

Pre lepšie pochopenie uvádzame príklad z bežného života, ktorý môžete priamo aplikovať na Váš problém.
Kúpou bytu za peniaze patriace do BSM sa manželia stanú jeho bezpodielovými spoluvlastníkmi. Pokiaľ by však vopred (myslí sa tým pred kúpou nie pred sobášom) uzatvorili dohodu o zúžení BSM, ktorej obsahom by bolo, že všetky nehnuteľnosti manželia nadobúdajú do podielového spoluvlastníctva, nebude byt patriť do BSM, ale do podielového spoluvlastníctva.
Záverom opätovne uvádzame, že dohodu o zúžení BSM môže vypracovať IBA NOTÁR vo forme notárskej zápisnice. Všetky podmienky o obsahu dohody je nevyhnutné konzultovať priamo s ním alebo splnomocniť advokátsku kanceláriu, aby celú vec zariadila za vás.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google

Zhorel nám byt, kde sme boli v prenájme a prenajímateľ nám nechce vrátiť zálohu

Dobrý deň, chcela by som právnu radu. Zhorel nám byt, kde sme boli v prenájme a prenajímateľ nám nechce vrátiť zálohu. Táto udalosť vznikla bez nášho zavinenia.

Ďakujem za odpoveď

Peter

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor.
Zánikom predmetu nájmu došlo k ukončeniu nájmu, a teda je potrebné, aby ste využili niektorý z bodov článku IV. zmluvy o nájme. Ak počas nájmu prenajímateľ neuskutočnil žiadnu opravu, ktorá by bola nevyhnutná v dôsledku Vašej činnosti, mal by Vám v zmysle zmluvy vrátiť depozit. V prípade, ak tak neurobí ide o bezdôvodné obohatenie.
Bezdôvodné obohatenie je upravené v ust. § 451 a nasl. Občianskeho zákonníka. Je potrebné uviesť, že vo Vašom prípade a na základe Vašej zmluvy nenastala žiadna okolnosť, na základe ktorej by si prenajímateľ mohol nárokovať nevrátenie depozitu, a teda je povinný tento depozit (predmet bezdôvodného obohatenia) vydať tomu na úkor koho ho získal, teda Vám.
Základným predpokladom vzniku bezdôvodného obohatenia je vznik objektívne merateľného majetkového prospechu u obohateného (prenajímateľ), pričom k zväčšeniu jeho majetku došlo v rozpore s právom uznanými dôvodmi.
Bezdôvodné obohatenie vzniká na základe objektívnej skutočnosti, a to získaním bezdôvodného obohatenia na úkor niekoho iného. Na vznik záväzkového právneho vzťahu z bezdôvodného obohatenia sa preto nevyžaduje existencia zavinenia ani existencia protiprávneho úkonu (bezdôvodné obohatenie vznikne na základe objektívnej skutočnosti uvedenej v zákone).
Zároveň uvádzame, že podľa § 680 ods. 1 Občianskeho zákonníka, zničením prenajatej veci nájomná zmluva zaniká. Z uvedeného vyplýva, že zničenie predmetu nájmu má za následok následnú nemožnosť plnenia. Nemožnosť plnenia je v tomto prípade na strane prenajímateľa a rovnako aj na strane nájomcu. Z hľadiska zániku nájmu nie je rozhodujúci spôsob zničenia prenajatej veci ani to, či zničenie veci spôsobil nájomca alebo niekto tretí. Nájom v takom prípade zanikne preto, že tu nie je predmet užívania. Pod zničením predmetu nájmu treba rozumieť predovšetkým zánik hnuteľnej veci alebo stavby v dôsledku jej zničenia alebo poškodenia takým spôsobom, že predmet nájmu (byt) nie je spôsobilý na ďalšie užívanie.
Predpokladám, že máte písomný doklad o úhrade sumy 500,- EUR pre prípad súdneho vymáhania.
Na základe vyššie uvedeného odporúčame, aby ste prenajímateľovi zaslali písomnú výzvu k úhrade dlžnej sumy 500,- EUR vo Vami stanovenej lehote a následne, ak sumu neuhradí budete musieť vec odstúpiť na vymáhanie cestou súdu podaním návrhu na vydanie platobného rozkazu.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google

Doviezol auto z Nemecka, Pri STK sa zistilo, že je auto kradnuté

Dobrý deň, prosím Vás, chcela by som vedieť, čí môžem vymáhať peniaze od sprostredkovateľa, ktorý nám doviezol auto z Nemecka, Pri STK sa zistilo, že je auto kradnuté. Auto je na polícii. Nemáme ani auto, ani peniaze.

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor.
V prípade, ak ste nemali so sprostredkovateľom uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu nie je možné peniaze vymáhať od sprostredkovateľa.
Ak ste uzavreli kúpnu zmluvu priamo s predávajúcim je potrebné, aby ste odstúpili od kúpnej zmluvy a následne môžete vymáhať peniaze len od neho.
Zároveň uvádzame, že ak došlo k predaju vozidla, ktoré predávajúci nevlastnil a zmluva bola uzatvorená podľa Občianskeho zákonníka medzi dvoma fyzickými osobami, tak v takomto prípade sa kupujúci nestal vlastníkom vozidla. Vzhľadom nato platí, že kúpna zmluva je absolútne neplatná podľa § 39 Občianskeho zákonníka.
Ak je právny úkon, teda v tomto prípade kúpna zmluva, neplatná, každá zmluvná strana musí vrátiť druhej zmluvnej strane to, čo podľa nej dostala. Pre predávajúceho z takejto zmluvy to znamená, že musí vrátiť kupujúcemu kúpnu cenu, ktorú obdržal a kupujúci musí vrátiť vec, ktorú na neho predávajúci previedol.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google

Chcem sa opýtať máme rodinný dom na ktorý je napísaný na môjho otca

Dobrý deň prajem. Chcem sa opýtať máme rodinný dom na ktorý je napísaný na môjho otca lenže sú na Tom dome tarchy pretože má exekúcie. Dalo by sa s tým niečo urobiť kebyže napríklad sa dom prepíše na mna ? Zbavili by sme sa tej tarchy? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor.
V prípade, ak bolo Vášmu otcovi doručené upovedomenie o začatí exekúcie nemôže nakladať s majetkom podliehajúcim exekúcii bez predchádzajúceho súhlasu exekútora s výnimkou bežných právnych úkonov.

Bežné právne úkony fyzickej osoby sú právne úkony, ktoré sú nevyhnutne potrebné na zabezpečenie jej bežných životných potrieb, ako aj bežných životných potrieb tých, voči ktorým má fyzická osoba vyživovaciu povinnosť.

Ak by nakladal s majetkom v rozpore so zákonom podľa ust. § 61d odst.1 Ex. por. nemá vplyv na platnosť právneho úkonu. Takýto právny úkon je však voči oprávnenému neúčinný.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

v roku 2021 som právoplatne nadobudla novú nehnuteľnosť

Dobrý deň,
v roku 2021 som právoplatne nadobudla novú nehnuteľnosť, ktorú chcem formou darovacej zmluvy previesť v čo najkratšom čase v plnom rozsahu na svojich rodičov. Aké povinnosti z uvedeného vyplývajú a aký je postup? Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor.
V prípade prevodu nehnuteľnosti Darovacou zmluvou je potrebné postupovať podľa § 628 a nasl. Občianskeho zákonníka.
Vo Vašom prípade sa jedná o darovanie nehnuteľnosti, a teda je potrebné, aby bola Darovacia zmluva uzatvorená v písomnej forme.
V prvom rade je teda potrebné vypracovať Darovaciu zmluvu, kde je potrebné presne uviesť, ktoré nehnuteľnosti budú predmetom daru. Pri podpise Darovacej zmluvy je potrebné, aby bol podpis Darcu notársky overený, podpisy Obdarovaných nemusia byť notársky overené.
Následne je potrebné vypracovať Návrh na vklad, ktorý sa podáva spolu s Darovacou zmluvou na príslušný Okresný úrad, konkrétne na Katastrálny odbor. Podpis na návrhu na vklad nemusí byť overený notárom.
Poplatok za návrh na vklad v lehote 30 dní je 66,- EUR a poplatok za zrýchlený návrh na vklad v lehote 15 dní je 266,- EUR.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Moja mamina skoncila na invalidnom dochodku. Bolo jej priznanych 45%

Dobry den,
moja mamina skoncila na invalidnom dochodku. Bolo jej priznanych 45% znizenia prace schopnosti. Bola aj u pracovneho lekara v NR a nasledne hospitalizovana uz 2x v Bratislave na klinike pracovneho lekarstva. Podala si teda podnet na chorobu s povolania, kedze sa jej zdravotny stav zhorsil v praci a bola az 3x operovana, este pocas toho, ako pracovala u zamestnavatela.
Choroba z povolania jej bola uznana v BA a bola ohodnotena plnym poctom bodov, co je 800. Dostala aj jednorazovu nahradu skody.
Od inych pacientok, tam v BA v nemocnici sa dozvedela, ze ma automaticku narok aj na urazovu rentu, ktora sa vyplaca pravidelne kazdy mesiac. Bola sa teda pytat na soc. poistovni v ZM a tam jej povedali, ze narok nevznika automaticky, musi si on poziadat.
Tak si teda v auguste tohto roku podala ziadost a do dnesneho dna nevie ani len rozhodnutie.
Poistovna stale od nej pyta nejake papiere, ktora ona ani nema odkial mat.
Ked som tam volala uz ja, a pytala sa co presne chcu a z akej institucie, tak posudkova lekarka, co chodi do ZM odpovedala, ze ani ona sama nevie, co este potrebuje.
Je prosim toto spravny postup, co s nou robia? Preco ine to mali podla nasho zakona automaticky? Nie je snad ten zakon pre vsetkych rovnaky?

odpoveď

Dobrý deň,
ďakujem Vám za položenú otázku, na ktorú odpovedám všeobecne, nakoľko som nemal možnosť preštudovať žiadosť a ani výzvy zo strany Sociálnej poisťovne.
Úrazová renta je jednou z peňažných dávok úrazového poistenia. Úrazové poistenie je poistenie pre prípad poškodenia zdravia alebo úmrtia zamestnanca v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania a je upravené v zákonom č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Z úrazového poistenia zamestnávateľa majú nárok na úrazové dávky jeho zamestnanci, ktorí utrpeli pracovný úraz alebo bola u nich zistená choroba z povolania.

Nárok na úrazovú rentu vznikne poškodenému, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania má pokles pracovnej schopnosti vyšší ako 40 %. V tejto súvislosti je potrebné upozorniť, že pokles pracovnej schopnosti sa skúma zamestnancovi vo vzťahu k tej zárobkovej činnosti, pri ktorej výkone utrpel pracovný úraz, alebo z ktorej výkonu mu bola zistená choroba z povolania. Pokles pracovnej schopnosti poškodeného posudzuje posudkový lekár Sociálnej poisťovne.

Nárok na úrazovú rentu NEVZNIKÁ automaticky, ale je potrebné podať žiadosť na predpísanom tlačive v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta trvalého pobytu poškodeného.
https://www.socpoist.sk/formulare-ziadost-o-priznanie-urazovej-renty/1190s53911c
V prípade, ak ste podali žiadosť na príslušnej pobočne Sociálnej poisťovne, malo by o nej rozhodnúť Ústredie Sociálnej poisťovne a následne by Vám mali doručiť rozhodnutie. Ak neuspejete na prvom stupni môžete podať odvolanie v lehote do 30 dní odo dňa oznámenia rozhodnutia. O odvolaní proti rozhodnutiu ústredia Sociálnej poisťovne rozhoduje generálny riaditeľ. Podané odvolanie musí spĺňať náležitosti ustanovené zákonom o sociálnom poistení.
Ak neuspejete ani na druhom stupni (Generálny riaditeľ), môžete sa obrátiť na správny súd, kde môžete podať žalobu v lehote do 2 mesiacov od doručenia rozhodnutia Sociálnej poistenie v poslednom stupni, pričom zmeškanie tejto lehoty nemožno odpustiť.
K podkladom, ktoré požaduje Sociálna poisťovňa sa nemôžem bližšie vyjadriť, nakoľko nie sú presne špecifikované vo Vašej otázke, preto je potrebné, aby ste ich doplnili v nasledujúcom e-maily.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Zmluva o uzavreti budúcej kúpnej zmluvy ktora bola uzavreta a podpisana a overená u notára

Dobry večer chcel by som Vás poprosiť o právnu radu ohladom tejto zmluvy=Zmluva o uzavreti budúcej kúpnej zmluvy ktora bola uzavreta a podpisana a overená u notára v juni 2007.Su na nej uvedeny štyria predavajuci a dvaja kupujuci z toho dvaja predávajuci ju odmietli podpísať.Až teraz sa dane pozemky pravne vysporiadali a nasli sme tuto zmluvu,čiže otázka je keď ju dvaja predavajúci nepodpisali ći je platná a či nie je aj premlčana doba keď že od podpisu zmluvy ubehlo 15rokov.Dakujem za odpoveď s pozdravom Miko.

Odpoveď:

Dobrý deň,
ďakujem Vám za položenú otázku, na ktorú odpovedám všeobecne, pretože som nemal možnosť preštudovať uvedenú zmluvu. Úpravu Zmluvy o budúcej zmluve môžete nájsť v Občianskom (§50a), ako aj v Obchodnom zákonníku (§289 – §292).
Nakoľko spomínate fyzické osoby, predpokladám, že ste postupovali podľa Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa účastníci (zmluvy o budúcej zmluve) môžu písomne zaviazať, že do dohodnutej doby uzavrú zmluvu; musia sa však pritom dohodnúť o jej podstatných náležitostiach. Presnú formuláciu môžete nájsť v § 50  Občianskeho zákonníka
Aby bola zmluva o budúcej zmluve platná musí byť uzatvorená v písomnej forme a musí byť podpísaná. Ďalej musí obsahovať označenie účastníkov a konkrétny dátum, do ktorého sa má konečná zmluva uzatvoriť. Zároveň vo Vašom prípade musí obsahovať predmet kúpy a kúpnu cenu.
Inak povedané zmluva o budúcej zmluve sa vždy viaže na inú zmluvu, ktorá sa má na jej základe uzavrieť, v dôsledku čoho obsah i náležitosti zmluvy o budúcej zmluve závisia od toho, aká zmluva má byť uzavretá.
V dôsledku toho, že zákon pri zmluve o budúcej zmluve predpisuje písomnú formu je platná iba, ak je podpísaná konajúcou osobou, t.j. musí obsahovať jedinečný prejav súhlasu osoby s obsahom konkrétneho dokumentu.
V prípade, ak by bola podpísaná všetkými účastníkmi a došlo by k porušeniu zmluvy o budúcej zmluve, riešili by ste situáciu v zmysle § 50 a ods. 2, kde sa uvádza, že v prípade, ak do dohodnutej doby nedôjde k uzavretiu zmluvy, možno sa do jedného roka domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle bolo nahradené súdnym rozhodnutím. Právo na náhradu škody tými nie je dotknuté.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Prejnajímame byt, posledná zmluva je podpisana na dobu urcitu

Dobry den, vdaka vopred za moznost sa spytat:
prejnajímame byt, posledná zmluva je podpisana na dobu urcitu  do 30.11.2021. zmluvu na tento rok podpisanú nemame. podnajomnik v byte stale byva, hradi najomne ale byt poskodil a chceme, aby sa vystahoval  Odporucate nam podpisat novu zmluvu na dobu urcitu k datumu vypratania bytu aj formou notarskej zapisnice? co ak takuto formu zmluvy nepodpise?
dakujem
sp
Ivana

Dobrý deň,
ďakujeme Vám za položenú otázku, na ktorú odpovedáme a vyslovujeme aj svoj právny názor. V prípade, ak vo Vašom byte býva cudzia osoba bez nájomnej zmluvy, máte iba jedinú zákonnú možnosť ako ju vysťahovať. Touto možnosťou je žaloba o vypratanie nehnuteľnosti, ktorú je potrebné podať na príslušný súd. Následne, ak by sa osoba aj napriek rozhodnutiu súdu odmietla vysťahovať, prišlo by na rad exekučné konanie, v ktorom by exekútor vykonal vypratanie nehnuteľnosti.
Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom právneho poradenstva, nakoľko na kvalifikovanú odpoveď je potrebné posúdiť viacero vecí. Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Podarilo sa Vám zistiť aká je premlčacia doba za nedoplatok rozhlasu a televízie?

Dobrý deň,

píšem Vám ako sme sa dohodli na stretnutí. Podarilo sa Vám zistiť aká je premlčacia doba za nedoplatok rozhlasu a televízie?

Ďakujem.

Dobrý deň,

ďakujeme za položenú otázku, na ktorú zasielame náš právny názor. Premlčacia doba je vo vašom prípade 3 roky. Avšak, vymáhať možno aj premlčaný dlh, ale ak vznesie námietku v premlčania v súdnom konaní, súd nemôže premlčané nároky priznať. To znamená, že ak máte nedoplatok na koncesionárskych poplatkoch, zaplaťte, sumu, ktorá je splatná max. tri roky spätne a vo zvyšku, uveďte, že ide o premlčaný nárok. Forma akú zvolíte je len na Vás.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Chcel by som Vás poprosiť o radu pri predlžovaní nájomnej zmluvy

Dobrý deň.

Chcel by som Vás poprosiť o radu pri predlžovaní nájomnej zmluvy, ktorá bola uzavretá podľa § 3 a nasl. zákona č. 98/2014 Z. z. o krátkodobom nájme bytu.

31. Júla 2022 bude mojej nájomníčke končiť nájomná zmluva, ktorá začala 1. Augusta 2021. Ona, ako nájomníčka a ja ako prenajímateľ, máme obaja v pláne túto zmluvu predĺžiť na ďalší 1 rok.

Nerád by som túto zmluvu rušil a nahradil ju novou, nakoľko sa tým vyhnem pár úkonom (ako napríklad vracanie depozitu, kontrola bytu atď.).

Chcel by som sa opýtať, či ako prenajímateľ mám právo predĺžiť túto zmluvu a zároveň zvýšiť cenu nájmu (v rozmedzi od 5 do 10%) a rovnako by som rád navýšill aj platby za úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu a jeho príslušenstva.

Dôvodom je výsoká inflácia, ktorá spôsbila nárast cien energií a iných veci. Mne osobne sa zvýšili platby za hypotéku, platby za internet a televíziu, a aj platby ktoré sa platia správcovi bytového domu – ako napr. upratovanie spoločných priestorov, elektrina v spoločných priestoroch, fond opráv atd.

Vopred ďakujem za Váš čas a odbornú radu.

Dobrý deň,
ďakujeme za položenú otázku, na ktorú zasielame nasledovnú odpoveď.  Nájomná zmluva je dvojstranný právny úkon uzavretý medzi zmluvnými stranami, kde na jednej strane vystupuje vy a na druhej vás nájomník. Preto, ak máte záujem o zmeny v nájomnej zmluve, môžete tak urobiť na základe dohody zmluvných strán, čiže dodatkom k zmluve.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Ako mám postupovať keď som sa stala obeťou podvodu

Dobrý deň pane chcem sa informovať ako mám postupovať keď som sa stala obeťou podvodu. A prišla som o veľa peňazí.

Dobrý deň,
ďakujeme Vám za položenú otázku, na ktorú odpovedáme všeobecne, nakoľko ste nám uviedli veľmi stručne informácie. V prípade ak sa domnievate, že ste sa stali o obeťou podvodu, môžete podať trestné oznámenie na oddelení PZ SR alebo na prokuratúra, pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. Na polícii alebo prokuratúre je potrebné čo najpresnejšie opísať celý skutkový stav a predložiť im všetky doklady, ktoré máte k dispozícii. Viac informácii k danej téme nájdete v našom článku na blogu sme:
https://blog.sme.sk/cimmermann/spolocnost/dobra-rada-na-nezaplatenie-ako-podat-trestne-oznamenie-vzor
Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom právneho poradenstva, nakoľko na kvalifikovanú odpoveď je potrebné posúdiť viacero vecí. Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Dcéra je jeho na 100 percent

Dobry deň
Na základe tel.rozhovoru vám posielam mail ako mam postupovať
Dcéra je jeho na 100percent
Mame veľmi zle vzťahy

Dobrý deň,
ďakujeme Vám za položenú otázku, na ktorú odpovedáme všeobecne, nakoľko ste nám uviedli veľmi stručne informácie.
Momentálne môžete test otcovstva odmietnuť. Zároveň Vás, ale musíme upozorniť, že otec maloletej môže podať návrh na zrušenie otcovstva, v ktorom môže požiadať o vykonanie testu DNA. Súd následne môže ustanoviť súdneho znalca, ktorý vypracuje znalecký posudok o teste DNA.
Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom právneho poradenstva, nakoľko na kvalifikovanú odpoveď je potrebné posúdiť viacero vecí. Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Keď nepodpíšem pracovnú zmluvu, môžu ma vyhodiť?

Dobrý deň,Chcem sa spýtať, keď nepodpíšem pracovnú zmluvu, môžu ma vyhodiť?
V novembri mi zmenili pôvodnú pracovnú zmluvu a teraz chcú zase a s nižším platom. Ďakujem

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor. Pracovná zmluva je dvojstranný právny úkon, ktorý je uzatvorený medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Pracovnou zmluvou preto založený pracovnoprávny vzťah možno meniť alebo jeho obsah nahradiť len dohodou zmluvných strán. Ak teda k zmene pracovnej zmluvy nepristúpite, nedôjde k jej zmene a platí v pôvodnom obsahu. Zároveň uvádzame, že odmietnutie zmeny pracovnej zmluvy nie je zákonným dôvodom na skončenie pracovného pomeru.
Avšak v tomto prípade Vás upozorňujeme, že Váš právny problém bude potrebné ďalej osobne konzultovať s advokátom, nakoľko ide o zložitejší právny problém.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Potrebujem právne poradiť vo veci,ublíženie na zdraví a následná smrť

Dobrý deň. Potrebujem právne poradiť vo veci,ublíženie na zdraví a následná smrť. Môj EX partner s ktorým bývam v spoločnom rodinnom dome,nám priniesol domov COVID. Ja som sa starala o moju 84 ročnú mamičku pred štyrmi rokmi dostala slabšiu mozgovú príhodu.pekne sa držala pred rokom si pri páde zo stoličky zlomila  nohu. Pekne sa zotavovala.Mali sme ísť do kúpeľov.Bola už na tom zdravotne dobre.Ale môj EX partner ochorel na COVID. Nikomu z nás nič neoznámil.Nepovedal,že má COVID. Pobudol s nami dva dni doma a potom šiel do práce ani karanténu nedodržiaval.Ak by nám o COVIDE bol povedal. Mohli sme sa chrániť rúškami,izolovať sa od neho.Mám zato že jeho konanie bolo premyslené a zámerné.Vedel aj to, že sme neboli ani jedna zaočkované. Dostali sme od neho COVID.

Mňa zachránili, ale moja mamička zomrela.

Dobrý deň,<
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor. V uvedenom prípade je teoreticky možné podať trestné oznámenie pre trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby a trestný čin ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie, avšak s neistým výsledkom, pretože vo vyhláške č. 105/1987 Zb. ktorou sa určuje, ktoré choroby sa považujú za nákazlivé v zmysle Trestného zákona Covid-19 absentuje. Ďalšou možnosťou je podanie trestného oznámenia pre trestný čin porušovania povinnosti za krízovej situácie, ale aj v tomto prípade sa nevieme zaručiť, či nebude vaše trestné oznámenie odmietnuté.
Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom právneho poradenstva, nakoľko na kvalifikovanú odpoveď je potrebné posúdiť viacero vecí. Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal
Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom právneho poradenstva, nakoľko na kvalifikovanú odpoveď je potrebné posúdiť viacero vecí. Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Pred rokom v marci som vložila peniaze do finančnej úschovy

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o radu ako správne postupovať. Pred rokom v marci som vložila peniaze do finančnej úschovy k advokátke. Tento rok vo februári som ju kontaktovala že potrebujem peniaze. Písala som niekoľko mailov, poslala doporučený list, telefonovala ale dodnes som peniaze nedostala. Väčšinou nereaguje  , alebo navrhne stretnutia ktoré na poslednú chvíľu zruší.Dozvedela som sa že dĺži viacerým  ľuďom. Naposledy sa ozvala v nedeľu večer aby som jej poslala číslo môjho účtu lebo posiela peniaze.V utorok som jej písala že peniaze neprišli , nech mi pošle potvrdenie v opačnom prípade sa obrátim na políciu.Odpísala že práve odtiaľ ide…Aké mám možnosti ? Mám podať trestné  oznámenie ?

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor . V uvedenom prípade Vám odporúčame nasledujúce možnosti:
1) sťažnosť na Slovenskú advokátsku komoru, ktorá sa bude touto vecou zaoberať a prípadne aj usúdi, že boli porušené právne predpisy postihne advokátku v disciplinárnom konaní.
2) trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku alebo trestného činu sprenevery.
3) žaloba na náhradu škody.
Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom právneho poradenstva, nakoľko na kvalifikovanú odpoveď je potrebné posúdiť viacero vecí. Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Dobrý deň pán doktor, pripomínam sa Vám s mojou otázkou, zo stretnutia v Zlatých Moravciach

Dobrý deň pán doktor, pripomínam sa Vám s mojou otázkou, zo stretnutia v Zlatých Moravciach, ktorá bola, či je subjektívna alebo objektívna premlčacia doba, ohľadom napadnutia zmluvy, kde manžel bez môjho vedomia prepísal dom na sestru, ktorá je už aj uvedená v katastri. Chcem sa teda spýtať, do akej lehoty môžem napadnúť tento ,,neplatný právny úkon,,. Ďakujem Vám za odpoveď

Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor. V uvedenom prípade sa jedná o relatívnu neplatnosť právneho úkonu podľa § 40a Občianskeho zákonníka, pričom hovoríme o všeobecnej 3-ročnej premlčacej dobe. Táto uvedená premlčacia doba začína plynúť vždy dňom, kedy došlo k urobeniu právneho úkonu (uzatvoreniu zmluvy na prepis domu).

Advokátska kancelária Cimmermann

V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/reviews/?ref=page_internal

Predchádzajúca strana 1 2 3 4 5Nasledujúca strana
Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.