Právna poradňa
Máte jednoduchý právny problém a návštevu advokáta nepovažujete za nutnú?
Naša bezplatná ONLINE právna poradňa je tu pre Vás. Stačí, ak vyplníte nižšie uvedený formulár bezplatnej právnej poradne z pohodlia Vášho domova a my Vám odpovieme zdarma. Odpoveď v bezplatnej ONLINE právnej poradni nie je nárokovateľná. Berte prosím na vedomie, že z časových dôvodov nestihneme zodpovedať všetky otázky.
Našim cieľom je však podať pomocnú ruku čo najväčšiemu počtu ľudí, preto v spolupráci s mestom Zlaté Moravce aj v roku 2024 zabezpečuje pre obyvateľov, ktorí majú na území MESTA a OKRESU Zlaté Moravce trvalý pobyt, bezplatné právne poradenstvo.
Obyvatelia môžu uvedenú službu využiť v nasledujúcich termínoch:
- 22.01.2025 (streda) 15:00 h
- 05.02.2025 (streda) 15:00 h
- 12.02.2025 (streda) 15:00 h
Miesto:
Mestský úrad ulica 1. mája 2, Zlaté Moravce, 1. poschodie – zasadacia miestnosť
Tu môžete popísať Váš právny problém a advokát, právnik Vám v čo najkratšom čase odpovie prípadne poradí ako právny problém riešiť. Polia označené “ * “ sú povinné.
Máme problémy v manželstve.Nežijeme,nebývame spolu
Dobrý deň.Máme problémy v manželstve.Nežijeme,nebývame spolu a manželka so mňou nekomunikuje.Musel som sa z domu odsťahovať a nájsť si podnájom.Zatiaĺ sme není rozvedený.Máme 3 deti.Chcel by som sa opýtať,ako to mám ďalej riešiť.Manželka zatiaľ nepodala žiadosť o rozvod.
Ďakujem za kladnú odpoveď.
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku. K tejto téme som sa podrobne vyjadril vo svojom článku, preto si Vám dovoľujem zaslať línk. Verím, že Vám odpovie na všetky vaše otázky.
https://blog.sme.sk/cimmermann/spolocnost/ako-sa-s-pravne-rozviest
V prípade ak Vám bude niečo nejasné, prosím, neváhajte napísať doplňujúce otázky.
JUDr. Michal Cimmermann, PhD.
Mam epilepsiu ,chcela by som este pracovat na skrateny uvazok
Dobry den, som na ID,mam epilepsiu ,chcela by som este pracovat na skrateny uvazok, musim moju diagnozu oznamit zamestnavatela, chcem este pracovat ako doteraz v opatrovatelskej sluzbe, v najhorsom pripade ako upratovacka. Dakujem za odpoved
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujeme svoj právny názor. V zmysle § 55 Zákonníka práce, zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ nemá povinnosť zmeniť Vašu pracovnú pozíciu ak nedisponuje lekárskym posudkom. Zároveň Vám dávame do pozornosti, že Zákonník práce Vám neukladá povinnosť informovať zamestnávateľa o Vašom zdravotnom stave.
V prípade ak by chcel zamestnávateľ zistiť viac o Vašom zdravotnom, Váš ošetrujúci lekár mu nemôže sprístupniť informácie, ktoré sa pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti dozvedel. Pokiaľ by mal Váš zamestnávateľ dojem, že ste vzhľadom na svoje ochorenie stratili zdravotnú spôsobilosť na výkon práce, má možnosť uvedenú skutočnosť prešetriť prostredníctvom pracovnej zdravotnej služby. Lekár pracovnej zdravotnej služby si môže pri posudzovaní Vašej zdravotnej spôsobilosti na prácu vyžiadať vyšetrenia aj od ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Vyšetrenie a nález však dotazovaný špecialista predkladá lekárovi pracovnej zdravotnej služby, nie Vášmu zamestnávateľovi. Lekár pracovnej zdravotnej služby, ktorý posudzuje zdravotnú spôsobilosť na prácu, vypracúva pre zamestnávateľa zdravotný posudok. Na základe tohoto posudku má zamestnávateľ možnosť zistiť, či jeho zamestnanec je spôsobilý na výkon práce alebo nie je.
JUDr. Michal Cimmermann, PhD.
Pri porušení pracovnej disciplíny sa prípadná PN ráta do lehoty 6 mesiacov...
Chcem sa spýtať či pri porušení pracovnej disciplíny sa prípadná PN ráta do lehoty 6 mesiacov „trestu“ alebo sa s PN predlžuje aj daná lehota.
Za odpoveď vopred ďakujem
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujeme svoj právny názor. Pre platnosť výpovede z dôvodu menej závažného porušenia pracovnej disciplíny sa vyžaduje, aby bol zamestnanec v predchádzajúcich 6 mesiacoch upozornený na možnosť výpovede zo strany zamestnávateľa. V prípade, že zamestnanec v priebehu 6 mesiacov opätovne poruší pracovnú disciplínu, t.j. zamestnanec aspoň dvakrát poruší pracovnú disciplínu menej závažným spôsobom, je zamestnávateľ oprávnený s ním skončiť pracovný pomer výpoveďou z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. e) zákonníka práce. „Podmienku písomného upozornenia na možnosť výpovede možno považovať za splnenú len vtedy, ak k upozorneniu došlo v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny.“ (H. Barancová: Zákonník práce komentár, Sprint 2007).
V zmysle § 63 ods. 6 zákonníka práce sa pre platnosť výpovede z dôvodu porušenie pracovnej disciplíny vyžaduje, aby zamestnávateľ pred podaním výpovede oboznámil zamestnanca s dôvodom výpovede a umožnil mu vyjadriť sa k nemu.
Z uvedeného vyplýva, že zákonnú lehotu 6 nemôže zamestnávateľ ani predĺžiť ani skrátiť.
JUDr. Michal Cimmermann, PhD.
Zamestnávateľ mi 12 rokov nevypláca nadčasi sviatky......
Zamestnávateľ mi 12 rokov nevypláca nadčasi sviatky, príplatky za prácu cez víkend.Taktiež mi nedáva stravné lístky, ochranné pomôcky a pracovné odevy a obuv.Môžem to vymáhať súdnou cestou.Dakujem.
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujeme svoj právny názor. Podľa § 130 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonníka práce“) sa mzda vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. Podľa § 129 ods. 1 Zákonníka práce mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Uvedené sa vzťahuje rovnako na všetky zložky príjmu zamestnanca poskytované zamestnávateľom, ak ide o ich splatnosť a výplatu.
Zamestnanec v prípade nevyplatenia niektorého z vyššie uvedených finančných nárokov zamestnávateľom postupuje nasledovne:
1. Vyzve zamestnávateľa doporučeným listom na vyplatenie dlžnej mzdy v určenej lehote.
2. V prípade, ak nároky zamestnanca nebudú v stanovenej lehote uspokojené, zamestnanec vyzve zamestnávateľa na vyplatenie mzdy predžalobnou výzvou, zaslanou doporučeným listom. Predžalobnou výzvou zamestnanec upozorní zamestnávateľa na následky nevyplatenia mzdy – podanie trestného oznámenia, podanie žiadosti o vydanie platobného rozkazu (vymáhanie dlžnej mzdy súdnou cestou), podanie podnetu na príslušný inšpektorát práce.
3. Ak zamestnávateľ dobrovoľne nesplní svoj záväzok ani po doručenej predžalobnej výzve, zamestnanec
- podá trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného,
podá na súd návrh na vydanie platobného rozkazu.
S pozdravom
JUDr. Michal Cimmermann, PhD.
Dostala som darovaním dom od rodičoch s bremenom
Dostala som darovaním dom od rodičoch s bremenom, že rodičia majú právo dožitia v uvedenom dome.
Ak zomrie jeden z mojich rodičov potom pri dedičskom konaní sa ako bude prihliadať na to, že som dostala darovaním dom po rodičoch. O túto sumu darovaného domu sa mi bude krátiť dedičstvo?
Dobrý deň,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujem svoj právny názor.
Po smrti jedného z rodičov sa bude dediť (rozdeľovať) celá hodnota dedičstva po tomto rodičovi. Darovaný dom nebude súčasťou dedičstva, nakoľko tento je už Vašim majetkom a nie majetkom ani jedného z rodičov.
Je potrebné uviesť, že Občiansky zákonník v ustanovení § 484 Občianskeho zákonníka upravuje tzv. koláciu.
„Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.“
Kolácia je vo svojej podstate započítanie toho, čo za života poručiteľa (rodiča) prešlo bezplatne z jeho majetku do vlastníctva dediča (Vás), pričom sa nejedná o obvyklé darovanie, na dedičský podiel dediča.
Ak ste však jediný dedič, tak proti Vám nemá kto namietať, že ste už bola obdarovaná za života rodiča, a že by na základe toho mal byť Váš podiel na dedičstve nižší. Koláciu, teda právo započítania si voči Vám musia uplatniť ostatní dediči.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Chcela by som sa informovať ohľadom rozvodu
Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ohľadom rozvodu. Ako postupovať, kam ísť keď chcem podať o rozvod, čo všetko k tomu potrebujem a tiež aká je cena za tieto služby, keďže finančne niesom na tom najlepšie. Za odpoveď vopred ďakujem.
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujeme svoj právny názor. Manželstvo môže rozviesť výlučne súd. Návrh na rozvod manželstva sa podáva na príslušnom súde, ktorý sa nachádza v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko. Návrh môžete súdu odoslať poštou, alebo ho podať osobne na podateľni príslušného súdu, prípadne prostredníctvom právneho zástupcu. Súdny poplatok za návrh na začatie konania o rozvod manželstva je vo výške 66 EUR Poplatok platí ten z manželov, ktorý návrh na rozvod manželstva podáva.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Dobrý deň od roku 2019 mame problém so susedom
Dobrý deň od roku 2019 mame problém so susedom. Ma nonstop otvorene okná v celom byte ci prší je horúco mrzne….keby mal otvorené malé vetracky ale veľké stredové okná. Niekoľkokrát sme ho upozornili už to robí proste naschvál. Keď prší sa bojíme ze nás vytopi a cez zimu mame v byte chladno a väčšie náklady na kúrenie. Nevieme si s ním rady. Písali sme sťažnosti 2 na bytové družstvo odmietajú to riešiť. Vraj sú to medziľudské vzťahy a mame to riešiť na mestskom úrade. Sme už z toho zúfalí, mestských policajtov sme tak isto volali keď bola búrka vraj nemajú na neho žiadny paragraf. Ja mam zdravotné problémy a potrebujem byt v suchu a v teple. Sused je 2krar rozvedený alkoholik v byte býva 2 dní v týždni. Tie okná sú otvorené aj keď tam nie je. Čiže byt je aj týždeň prázdny s otvorenými oknami. Viete mi povedať čo robiť? Už som mala chuť podať sťažnosť aj na bytové družstvo. Len neviem kam. Ďakujem za radu.
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujem svoj právny názor. Podľa OZ sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Ak Váš susedský konflikt nedokážete vyriešiť dohovorom, je možné aby ste sa obrátili na mesto s návrhom. Mesto by po Vašom návrhu malo nariadiť ústne pojednávanie, riadiace sa ustanoveniami Správneho poriadku. Pri prejednaní sa nemá zaoberať právnym posúdením veci, jeho úlohou bude chrániť faktický stav- skúmať či došlo k zásahu do pokojného stavu.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Mám dlhy a neviem ako to mám riešiť aby som nemal z toho problémy ďakujem
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú odpovedáme všeobecne, nakoľko vo Vašej otázke neuvádzate presné informácie. Ak ste v zmysle zákona o konkurze a reštrukturalizácií v úpadku, môžete podať návrh na vyhlásenie konkurzu spolu s návrhom na oddlženie fyzickej osoby (osobný bankrot). V súvislosti s oddlžením je potrebné, aby ste sa obrátili na Centrum právnej pomoci, ktoré Vám bezplatne poskytne konzultáciu a pomôže so žiadosťou o osobný bankrot.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Chcem sa opytat ci sa to da obhajit aby zaplatit len tu zakladnu částku bez urokov
Chcem sa opytat ci sa to da obhajit aby zaplatit len tu zakladnu částku bez urokov (priloha) ?
Dakujem za odpoved, ak odpoviete.
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujem svoj právny názor. Požiadať o odpustenie trov môžete len oprávneného ako veriteľa. Vy ako povinná môžete dosiahnuť zníženie príslušenstva len tým, že čo najskôr uhradíte dlžnú istinu. Ďalšou možnosťou je odklad exekúcie, ktorý môže povoliť súd na návrh povinného, v prípade, ak sa povinný bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo pre príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky a oprávnený by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený; odklad exekúcie môže súd povoliť iba na návrh povinného, ktorý je fyzickou osobou. V zmysle uvedeného je možné požiadať exekučný súd o odklad exekúcie. Odklad exekúcie vám môže vždy dovoliť aj oprávnený. Súdny exekútor nie je oprávnený exekúciu odkladať, nakoľko jeho úlohou je čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vymôcť pohľadávku a jej príslušenstvo. Zároveň, môžete exekútora požiadať o splátkový kalendár, kde vám bude dlžná suma rozdelená na niekoľko splátok.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Zomrel mi ocino, po roku jeho mama. Zdedila som dom teda po babke
Dobrý deň,
Zomrel mi ocino, po roku jeho mama. Zdedila som dom teda po babke. Dedili sme 3 dediči. Dom chátra, čím ďalej , tým viac. Nepoužívam ho, žije v ňom jeden z dedičov. Chcela by som preto z domu vyplatiť. Ale tí 2 dediči majú exekútorov. Jeden exekútor je aj na dom, pretože ešte pred smrťou babky bol založený. V banke mi nechceli povedať, aký je tam dlžný zostatok exekútorovi.
Preto sa chcem spýtať, či teda viem spraviť niečo, aby som bola vyplatená z domu, alebo či viem pri najhoršom predať svoju tretinu, alebo ako vlastne postupovať.
Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujem svoj právny názor. Každý spoluvlastník môže nakladať so svojim spoluvlastníckym podielom podobne ako vlastník so svojou vecou, avšak jeho právo je obmedzené predkupným právom ostatných spoluvlastníkov. Práva a povinnosti z predkupného práva vznikajú vtedy, keď jeden zo spoluvlastníkov chce svoj podiel previesť na inú než blízku osobu. Zároveň musím poznamenať, že spoluvlastníci nemajú povinnosť Váš spoluvlastnícky podiel odkúpiť.
Viac informácii nájdete v mojom blogu:
https://blog.sme.sk/cimmermann/spolocnost/preco-byva-spoluvlastnictvo-nehnutelnosti-dovodom-rodinnych-sporov
V uvedenom prípade určite odporúčam kontaktovať advokáta za účelom právneho poradenstva, nakoľko na kvalifikovanú odpoveď je potrebné posúdiť viacero vecí. Môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Chcela by som podať trestné oznámenie na bývalého priateľa. Neustála ma vyhľadáva...
Dobrý deň, chcela by som podať trestné oznámenie na bývalého priateľa. Neustála ma vyhľadáva, chodí mi do práce ( robím v 4* hoteli), nadáva mi nechutne pred hosťami, atakuje ma sms, volaním, hľadá ma po Nitre, núti ma s ním byť a ja som totálna ebzbranná. Veľa krát sa i vyhrážal smrťou, udrel ma veľakrát ( dva krát z toho som bola na urgentnom). Ak sa pohnem z domu bez toho, aby som mu to oznámila, nájde ma, je agresívny, že ako si to môžem dovoliť. Nechcem s ním byť bojím sa ho, kazí mi v práci meno. Nastupujem od septembra ako učiteľka v ZUŠke ( moja vysnívaná práca) a bojím sa, že toto bude aj tam pretrvávať. Neviem, ako mám ďalej postupovať, jediné čo chcem,mať od neho pokoj a konečne mať v živote kľud. Nadáva mi nechutne, uráža a ponižuje, vykrikuje mi, že ma živí ( pár krát zaplatil obed). Chodí mi vyzváňať, ja samozrejme neotváram, lebo sa ho bojím, on aj tak čaká kľudne aj hodinu, dve pokiaľ niekto vojde do vchodu a potom trieska na dvere. Mám fotky, nahrávky ako sa mi vyhráža, čo i spravil. Keď mu neustále opakujem, že nechcem s ním byť sa mi smeje edo tváre že budem, a že mi len j*be a že len robím problémy….. Ja už neviem .. Písala som aj email pre „ženy v núdzi“ alebo resp linku pomoci, odkázali ma na políciu. Tu je druhá vec, že on je kamarát s policajtmi a všade má známosti. Akonáhle by sa dozvedel, že mám ísť vypovedať alebo podobne, bojím sa, že by mi veľmi ublížil. Vie kde bývam, kde pracujem, kde budem pracovať a kde sa pohybujem…
Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujem svoj právny názor.
Na základe Vami uvedených skutočností Vám odporúčam podať trestné oznámenie na príslušnom policajnom oddelení alebo na okresnej prokuratúre. Trestné oznámenie možno podať písomne, ústne do zápisnice, telegraficky, telefaxom alebo elektronickými prostriedkami, napr. e-mailom. Rovnako odporúčam k trestnému oznámeniu priložiť aj všetky podklady, ktoré máte, či už z ošetrení lekárom alebo fotografie zranení.
Trestné oznámenie nemusí podať iba poškodený alebo obeť trestného činu. Môže tak urobiť ktokoľvek, kto sa hodnoverným spôsobom dozvie o spáchaní trestného činu. Polícia je povinná prešetriť aj anonymný podnet, ak z neho vyplýva, že došlo k spáchaniu trestného činu.
O trestnom oznámení sa musí rozhodnúť do 30 dní. Pokiaľ je dôvodné podozrenie, že došlo k spáchaniu trestného činu, bude začaté trestné stíhanie. Spolu so začatím trestného stíhania môže byť vznesené už aj obvinenie konkrétnej osoby. Policajt je následne povinný upovedomiť oznamovateľa, poškodeného a zároveň do 48 hodín doručiť uznesenie o začatí trestného stíhania prokurátorovi.
V prípade, ak podáte trestné oznámenie, nemôžete ho zase „zobrať späť“. Orgány v trestnom konaní postupujú z úradnej povinnosti a sú povinné stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedia.
Záverom uvádzam link na článok, kde sa danej problematike bližšie venujem:
https://blog.sme.sk/cimmermann/spolocnost/dobra-rada-na-nezaplatenie-ako-podat-trestne-oznamenie-vzor
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Prednedávnom som nadobudla dva pozemky (orná pôda) darovacou zmluvou
Dobrý deň. Veľmi rada by som vás poprosila o radu ohľadom pozemkov. Prednedávnom som nadobudla dva pozemky (orná pôda) darovacou zmluvou. Rada by som ich predala a preto som sa ich snažila preonačiť na stavebné pozemky, kedže logicky by som za ne vedela získať vyššiu sumu. A tu nastáva ten problém. Starosta obce (Domaniža) ich nechce zaradiť do územného plánu obce nakoľko sa do toho obuli ochranári. Tí tvrdia, že v danej lokalite sa nachádzajú významné biotopy a uhniezduje sa vtáctvo. Tým pádom mi znemožnili preklenúť pozemky ako stavebné.
Chcela som vedieť či mám právo len sa sťažovať alebo sa s tým dá aj reálne niečo urobiť? Mám právo využiť svoj majetok podľa svojho uváženia, alebo s ochranármi nepohnem? Alebo nemám právo aspoň na nejakú kompenzáciu? keď mi oni stoply možnosť výstavby na daných parcelach, tak nech mi dajú oni nejaký iný využiteľný pozemok, alebo ma kompenzuju finančne? Ďakujem za odpoveď.
Pavezová
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujeme svoj právny názor. Žiaľ, v uvedenom prípade nemáte nárok na odškodné ani na inú kompenzáciu, nakoľko v liste vlastníctva a zmluve bolo uvedené, že prevádzate ornú pôdu, ktorá sa nachádza mimo zastavaného územia obce (extravilán). Zároveň dopĺňam, že územný plán obce vypracuje autorizovaný architekt a následne tento územný plán prechádza procesom pripomienkovania a nakoniec ho schvaľuje zastupiteľstvo obce, čiže nie starosta obce ako uvádzate vo svojej otázke.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Ako postupovat pri investovani do domu, ktory patri matke
Vazeny pan Cimmermann,
ako postupovat pri investovani do domu, ktory patri matke (otec zomrel) a ako sa to bude dokazovat pri dediskom konani , sme totiz traja surodenci. Znamena to, ze pri vyplacani podielu mojim surodencom sa to bude dat zohladnit? Byvam teraz u matky. Dakujem.
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujeme svoj právny názor. Žiaľ, v dedičskom konaní občiansky zákonník neumožňuje investície jedného z dedičov (vaše investície) do domu, ktorý je predmetom dedičstva, na podiel druhého dediča (súrodenca), dedičské podiely, ktoré vyplývajú zo zákona. Jediným spôsobom ako by sa mohla zohľadniť vaša investícia je to, že by sa predmet dedičstva riešil na základe závetu, v ktorom poručiteľ (matka) určil dedičov jednotlivých vecí a práv.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Je možné napadnúť darovaciu zmluvu a žiadať o vrátenie daru aj po podstatne dlhšej dobe...?
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je možné napadnúť darovaciu zmluvu a žiadať o vrátenie daru aj po podstatne dlhšej dobe ako sú 3 roky. Obdarovaný a darca boli manželmi vyše 10 rokov po spísaní darovacej zmluvy. Po rozvode sa nevysporiadali, lebo to nebolo možné. Uplynulo ďalších 10 rokov. Za celý ten čas darca trpel po psychickej stránke. Dôvodom boli činy, reči a konania práve obdarovaného. Je možné s tým niečo spraviť?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujeme svoj právny názor. Podľa Občianskeho zákonníka je obdarovaný oprávnený vec vrátiť, ak má vady, na ktoré ho darca neupozornil pri ponuke daru, na čo bol v zmysle zákona povinný. Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Darca môže darovaciu zmluvu napadnúť žalobou na súde, ale musí tak urobiť v lehote troch rokov. Premlčacia lehota začne plynúť odo dňa, keď mohlo byť právo vykonané prvý raz, teda keď mohla byť chyba zistená obdarovaným pri obvyklej pozornosti.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Ako je to pri najomnych zmluvach, ked nehnutelnost vlastni malolete dieta
Dobry den, chcela by som sa informovat ako je to pri najomnych zmluvach, ked nehnutelnost vlastni malolete dieta (nadobudlo nehnutelnost na zaklade dedicskeho opravnenia po smrti z jedneho rodicov). A ja ako pravoplatny zastupca dietata by som mala zaujem danu nehnutelnost prenajimat. Ake nalezitosti musi splnat takato najomna zmluva a ake povinnosti by mi z toho vyplyvali? Najom za takuto nehnutelnost musi byt vedeny na nejakom sporiacom ucte dietata alebo mozem s najmom lubovolne nakladat? Ako vlastne tuto situaciu riesit, aby som mala vsetko spravne/pravne a podla zakonov doriesene. Dakujem pekne za odpoved.
S pozdravom
Dobrý deň,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujem svoj právny názor.
V tejto súvislosti môžeme len predpokladať, že ste sa na základe rozhodnutia súdu stali porúčníčkou maloletého. V prípade, ak je náš predpoklad správny, súd bol v zmysle § 58 Zákona o rodine povinný v rozhodnutí vymedziť rozsah oprávnení so správou majetku maloletého a spôsobom nakladania s ním
Ak je rozsah týchto práv vymedzený, je odpoveď na Vašu otázku priamo v rozhodnutí o ustanovení o poručníctve. Napr. tam môže byť uvedené, že ustanovený poručník spravuje nehnuteľný majetok tak, že tento môže prenechávať tretím osobám do nájmu a podobne. Pre platnosť zmluvy a zároveň aj ochrany poručníka odporúčame, aby Nájomnú zmluvu schválil podľa § 111 písm. i) Civilného mimosporového poriadku súd, a to s prihliadnutím na ustanovenie § 28 Občianskeho zákonníka.
Podľa § 28 Občianskeho zákonníka uvádza: „Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.“
Je vždy na posúdení tej konkrétnej veci, či ide o bežnú vec alebo nie. Ak je to nájom nehnuteľnosti napr. na mesiac alebo dva, schválenie súdom by sa nemuselo zabezpečovať. Ak ide o dlhší nájom napr. bytu na 2 mesiace a viac, už len z povahy toho, že týmto úkonom zasiahne do užívacích práv maloletého odporúčame schváliť zmluvu súdom.
Schválenie tejto zmluvy súdom odporúčam aj z dôvodu, že poručník podáva pravidelné správy o hospodárení s majetkom maloletého, a teda, ak by súd zistil, že by úkonmi poručníka mohli byť záujmy maloletého ohrozené a zároveň, že poručník týmto porušuje svoje povinnosti, môže byť poručník odvolaný z funkcie.
Čo sa týka náležitostí zmluvy tak všetky, ktoré potrebuje nájomná zmluva (viď § 663 a nasl. Občianskeho zákonníka). Zároveň zmluvu bude podpisovať zástupca a nie dieťa, takže hlavičku ako aj podpisy je potrebné vymedziť tak, že účastníkom zmluvy je dieťa zastúpené poručníkom.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Platila som exekúciu formou splátkového kalendára za ex manžela
Platila som exekúciu formou splátkového kalendára za ex manžela. Teraz ma po 19 rokoch prepustili z prace .podala som si osobny bankrot. Odlzenie mi bolo schválené 20 6. 2023. Potom som sa dozvedela, že byt ktorý kupoval môj manžel na hypotéku a je to iba na jeho meno , ja nefiguruje ani na lv,ani na hypotéke. Všetko platí on. , aj tak to spadá do bezpodieloveho vlastnictva.prosim o radu ako by manžel neprišiel o byt. Môžme ešte teraz podať žiadosť o zúženie spoluvlastníctva. Bude to necestou úmysel z mojej strany, aj keď som o tom nevedela,že automaticky som spolumajiteľ?. Prosím vás veľmi pekne o radu co mam robiť a ako by manžel neprišiel o byt. Za hocijakú odpoveď vám dakujem
Dobrý deň,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujem svoj právny názor.
Po preštudovaní Vami uvedenej problematiky je potrebné uviesť, že po vyhlásení konkurzu, resp. bankrotu nie je možné žiadnym spôsobom vyporiadavať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, nakoľko vyhlásením bankrotu jedného z nich BSM zaniká. Z toho vyplýva, že dňom vyhlásenia konkurzu už bezpodielové spoluvlastníctvo manželov neexistuje. Nakoľko spolu s manželom vlastníte byt a Vy ste vyhlásili bankrot, tak všetok Váš spoločný majetok bude speňažovaný.
Bankrot je možné vziať späť len na návrh niektorého z veriteľov, Vy ako dlžník nemôžete bankrot žiadnym spôsobom vziať späť. O návrhu, ktorý by bol podaný veriteľom by rozhodoval príslušný súd, pričom veriteľ tak môže urobiť do šiestich rokov od vyhlásenia konkurzu, resp. bankrotu alebo určenia splátkového kalendára.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Som opatrovníkom osoby zbavenej svojprávnosti na právne úkony
Dobrý deň. Som opatrovníkom osoby zbavenej svojprávnosti na právne úkony. Chcem sa vás opýtať či môže niekto túto osobu ktorá je už umiestnená v ústave vziať bez môjho vedomia aj resp. bez môjho zvolenia na dovolenku Aj keď osoba ktorá priepustku podpísala a vzala osobu ktorej som ja opatrovník na dovolenku je jeho rodiny príslušník( Brat). Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
touto cestou sa ospravedlňujeme za neskoršiu odpoveď, nakoľko kvôli väčšiemu počtu otázok, nebolo možné odpovedať skôr.
Ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú odpovedám všeobecne, nakoľko som nemal možnosť preštudovať si rozhodnutie súdu, ktorým ste bol ustanovený za opatrovníka.
Ako opatrovník zastupujete túto osobu pri tých úkonoch, na ktoré nie je fyzická osoba spôsobilá. Okruh týchto úkonov vyplýva zo súdneho rozhodnutia, ktorým je fyzická osoba pozbavená spôsobilosti na právne úkony alebo ktorým je jej spôsobilosť na právne úkony obmedzená.
Domnievame sa, že pred samotným odchodom Vášho zverenca na dovolenku Vás mal niekto z ústavu upovedomiť o takejto situácii, avšak smerodajné je rozhodnutie súdu v časti, kde je určený rozsah úkonov, v ktorých túto osobu zastupujete Vy ako opatrovník.
Bližšie by sme sa mohli vyjadriť až po preštudovaní súdneho rozhodnutia.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Došiel mi od advokáta doporučený list s termínom odpovede do 10 dní, čo z určitých dôvodov nestihnem
Došiel mi od advokáta doporučený list s termínom odpovede do 10 dní, čo z určitých dôvodov nestihnem, vždy som si myslel, že také lehoty sú do 30 dní. Môže ma takým termínom advokát tlačiť do časovej tiesne? Jedna sa o nejaké pozostatky z dedičstva.
Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujeme svoj právny názor. Lehota, ktorú uvádza advokát vo svojom liste nie je záväzná, čiže jej nedodržanie nebude mať pre Vás žiadne nepriaznivé procesné následky.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Doslo mi ze mam zaplatit skoro 700 eur ...nevztahuje sa na to premlcacia doba ?
Dobry den pisem Vam ohladom toho ,ze mi doslo zo spolocnosti feratum kde som asi pred 10 alebo 12 rokmi brala pozicku a..nemam zmluvu a doslo mi ze mam zaplatit skoro 700 eur …nevztahuje sa na to premlcacia doba ? Vraj sa ma menit veritel a neviem ako mam pokracovat dalej ..moje tel c .je 0940 306 256
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujeme svoj právny názor. Premlčanie Vašej pôžičky – pohľadávky závisí od dátumu splatnosti, ktorá bola dojednaná v zmluve. Ak sa Vaša zmluva spravuje občianskym zákonníkom, premlčacia lehota bude 3 ročná a začala plynúť dňom nasledujúcim po dátume, kedy mal byť pôžička vrátená.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Z Obce mi prišlo rozhodnutie kde mi vyrubili poplatok za komunálny odpad
Dobrý deň JUDr. Cimermann,
z Obce mi prišlo rozhodnutie kde mi vyrubili poplatok za komunálny odpad na základe zákona 582/2004 , 563/2009 a Všeobecného záväzného nariadenia obce 3/2022 miestnych daniach a poplatkoch za komun. odpad.
No ešte nie som obyvateľ obce, som v štádiu hrubej stavby. Netvorím žiadny komunálny odpad (stavebný odpad bol vyvezený kontajnerom na moje náklady).
Má obec právo požadovať odo mňa tento poplatok?
Poplatok platím v mieste trvalého bydliska.
Dobrý deň,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú odpovedám všeobecne, nakoľko som nemal možnosť preštudovať VZN vašej obce. Vo väčšine samospráv poplatok za komunálny odpad platia fyzické osoby, ktoré majú v obci trvalý alebo prechodný pobyt, alebo, ktoré sú na území obce oprávnené užívať alebo užívajú byt, nebytový priestor. Stretol som sa, však aj s možnosťou, že fyzické osoby platili za pozemnú stavbu alebo objekt, ktorý nie je stavbou.
Na základe uvedeného odporúčam, aby ste si preštudovali VZN a následne oslovili obecný úrad s tým, že ich oboznámite s miestom Vášho trvalého pobytu. Zároveň ich požiadajte o vysvetlenie, na základe čoho Vám zaslali poplatok za komunálny odpad, ak ste vlastníkom rozostavanej stavby (neskolaudovaný a neobývaný). Ak budú aj napriek tomu trvať na zaplatení poplatku odporúčam kontaktovať advokáta, ktorý si osobne všetky podklady preštuduje a následne zvolí najvhodnejší postup.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Prosím vás o radu z nekalých praktík môjho zamestnávateľa
Dobrý deň, p.advokat. Prosím vás o radu z nekalých praktík môjho zamestnávateľa, voči mne. Najskôr to začalo služobne starším kolegom, ktorý nastúpil o rok skôr ako ja na rovnakú pracovnú pozíciu. Od začiatku mi dával najavo svojím správaním, osocovanim, urazkami, ponižoval moju ľudskú dôstojnosť, vedome zhadzoval moju autoritu pred inými kolegami. Po 4-och mesiacoch som sa obrátil na podnikového právnika. On sa ma spýtal, čo od neho očakávam???
Zamestnávateľ má krivo obvinil, zo sexuálneho obťažovania, čo som aj dokázal. Mám pracovnú zmluvu na dobu určitú, do 30.7.2023. Chcú ma prepustiť, alebo mi ponúknu inú podradnu prácu, o ktorú nemám záujem. Čo sa stane p.advokat, ak ju nepodpíšem?
Na koho sa môžem obrátiť? Ďakujem.
Dobrý deň,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyslovujem svoj právny názor. Pokiaľ ide o predĺženie trvania pracovného pomeru uzatvoreného na dobu určitú, tak Váš zamestnávateľ nemusí postupovať správne. Na opätovné predĺženie pracovného pomeru na dobu určitú musia byť splnené podmienky podľa § 48 ods. 4 Zákonníka práce.
Podľa paragrafu 48 odsek 2 Zákonníka práce platí, že „pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.“
Podľa § 48 ods. 4 Zákonníka práce platí, že
Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.
Ak teda nie sú dané dôvody uvedené vo vyššie citovanom odseku, nie je daný dôvod na predĺženie pracovného pomeru opäť na dobu určitú.
Pracovný pomer na dobu určitú je možné opätovne predĺžiť iba raz, a to buď na dobu neurčitú alebo, ak k predĺženiu a dohode medzi Vami a zamestnávateľom nedôjde, tak sa pracovný pomer skončí k dátumu dojednanému vo Vašej pracovnej zmluve.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Zamestnávateľ namiesto toho aby trval na nahlásení pracovného úrazu sa mi začal vyhrážať
Dobrý deň. V práci ranných hodinách pri zásobovaní som schádzal z rampy a pošmykol som sa na rebríku a padol som . Bral som to ako obyčajný pád , čo v takej práci sa miestami stáva aj v minulosti. Narazil som si bok neriešil som to. O dva dni som pociťoval aktívnu bolesť, šiel som k lekárovi a nahlásil som mu , že mám bolesti ľavej nohy. V lekárskej správe som nahlásil, že som padol v práci. Od 1.2.2023 som na PN.zamestnavatelivi som nahlásil, že som PN písomnou formou a som zamestnávateľa očakával, že to bude brať ako pracovný úraz aj keď som spomenul, že nebudem hlásiť ako pracovný úraz, lebo aby nebrali , že som predseda odborového zväzu a nemáme dobré vzťahy od počiatku vzniku odborov v organizácii. Zamestnávateľ namiesto toho aby trval na nahlásení pracovného úrazu sa mi začal vyhrážať, že neberú to ako
Dobrý deň,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujem svoj právny názor a zároveň pripájam článok, kde som túto tému rozobral podrobnejšie.
Zamestnanec je povinný bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi vznik (udalostí):
a) pracovného úrazu alebo služobného úrazu (ďalej len „pracovný úraz“), ktorý utrpel, ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav,
b) iného úrazu ako pracovného úrazu alebo smrti, ku ktorej nedošlo následkom pracovného úrazu, ak vznikli na pracovisku alebo v priestoroch zamestnávateľa,
c) nebezpečnej udalosti,
d) bezprostrednej hrozby závažnej priemyselnej havárie a závažnej priemyselnej havárie.
(Závažná priemyselná havária je definovaná a ďalšie podrobnosti uvedené v zákone č. 261/2002 Z. z. o prevencii závažných priemyselných havárií v znení neskorších predpisov.)
Postihnutý zamestnanec, ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav, je povinný poskytnúť všetky potrebné informácie o vzniku udalosti (hlavne pracovného úrazu) pri evidencii alebo následnej registrácii (spísanie záznamu o pracovnom úraze).
Povinnosť oznámiť zamestnávateľovi vznik udalosti má aj zamestnanec alebo fyzická osoba, ktorá bola svedkom vzniku uvedenej udalosti.
Títo zamestnanci alebo fyzické osoby sú takisto povinní poskytnúť všetky potrebné informácie o vzniku udalosti (hlavne pracovného úrazu) pri evidencii alebo následnej registrácii (spísanie záznamu o pracovnom úraze).
Zamestnávateľ je povinný registrovať pracovný úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni. Zamestnávateľ je taktiež povinný po prijatí oznámenia bezodkladne oznámiť vznik registrovaného pracovného úrazu:
1.) zástupcom zamestnancov vrátane príslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť,
2.) príslušnému útvaru Policajného zboru, ak zistené skutočnosti nasvedčujú, že v súvislosti s pracovným úrazom bol spáchaný trestný čin,
3.) príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru, ak ide o závažný pracovný úraz.
Z uvedeného je zrejmé, že je vašou zákonnou povinnosťou oznámiť vznik pracovného úrazu. Ak túto skutočnosť zamestnávateľ ignoruje, urobte tak písomne a túto informáciu zašlite aj zástupcom zamestnancov, nakoľko je z jeho chovania jasné, že sa snaží zbaviť zodpovednosti a úraz utajiť, s cieľom vyhnúť sa zodpovednosti, ako aj možným postihom. V prípade, ak nedôjde k náprave, odporúčam, aby ste sa obrátili na advokáta alebo na Inšpektorát práce.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Mam 66 rokov a som pracujuca dochodkyna. Moze zamestnavatel so mnou ukoncit pracovny pomer
Dobry den,
Prosim Vas potrebovala by som radu.
Mam 66 rokov a som pracujuca dochodkyna. Moze zamestnavatel so mnou ukoncit pracovny pomer bez toho aby mi neudal dovod vo vypovednej zmluve?
Dobrý deň,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujem svoj právny názor. Výpoveď Vám môže byť daná iba z taxatívne vymenovaných dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 Zákonníka práce, ktoré sú:
a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť
1. zrušuje alebo
2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede,
f) Umožňoval zamestnávateľom dať výpoveď, ak zamestnanec dovŕšil 65 rokov, ale Ústavný súd 15. decembra 2021 pozastavil účinnosť.
Z hore uvedeného je zrejmé, že bez udania dôvodu Vás nemôžu prepustiť. V prípade, ak by tak, predsa len urobili, môžete podať žalobu o neplatnosť skončenia pracovného pomeru v lehote dvoch mesiacov odo dňa, kedy sa mal pracovný pomer skončiť.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Prosím si radu. 27 januára 2023 boli odo mna podvodníkmi cez tzv. ANYDESK
Dobrý deň.
Prosím i radu. 27 januára 2023 boli odo mna podvodníkmi cez tzv. ANYDESK vykakané podvodom peniaze, tým spôsobom odišla čiastka viac ako 4000€ z môjho bankového úctu TB na iný účet, avšak do tej istej banky, Banka na základe mojej žiadosti vyzvala majiteľa daného uctu, aby mi peniaze vrátil, na čo nereagoval. Banka mi následne poskytla identifikačné údaje príjemcu, aby som si mohol peniaze vymáhať súdnou cestou. Bol som už síce u advokáta, budúci týždeň idem k nemu znova mu dať podpis na plnú moc , ale advojat ma vopred varoval na iste skutočnosti v prípade nemajetnosť osoby, ktorá mi dobrovoľne nechce peniaze vydať, a to sú tie, že všetky náklady aj na prípadnú exekúciu budem znášať v prípade neúspešného vymáhania ja. Tomu chapem, taký je zákon. Ale otázka, ktorá mi vŕta v hlave, znie….. aj ten majiteľ uctu je vlastníkom uctu, predpokladám, že nejaký príjem ma, predsa nežije z lásky, predsa ak aj niekto nemá majetok, ale ak vychádzam z predpokladu, že má prácu, ma predsa aj príjem, teda ak nemá majetok, nemôže mu súd nariadiť, aby v určitom intervale s danou splatnosťou, ako vy navrhol súd, dlh splatil??
Ďakujem za odpoved
Ivan
Dobrý deň,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujem svoj právny názor. V prípade ak chcete vymáhať dlžnú sumu, je potrebná, aby ste podali návrh na vydanie platobného rozkazu na Okresný súd Banská Bystrica.
Súd na podklade vami uvedených skutočností vydá do 10-tich pracovných dní a bude ho doručovať protistrane, ktorá má následne možnosť podať proti doručenému platobnému rozkazu. Odpor môže podať v lehote 15-tich dní odo dňa jeho doručenia. Ak dlžník nepodá odpor do 15-tich dní, tak tento nadobudne právoplatnosť a stane sa riadnym exekučným titulom.
Ak dlžník podá odpor včas s vecným odôvodnením, tak sa platobný rozkaz zruší a vec sa postúpi príslušnému súdu, kde sa bude pojednávať. V prípade, ak v spore uspejete, súd prikáže dlžníkovi, aby vám dlžnú sumu uhradil. Ak dlžník žalovanú sumu neuhradí, musíte dlh vymáhať prostredníctvom exekútora.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Dobrý večer, moja známa ma podviedla, resp. ukradla mi peniaze
Dobrý večer, moja známa ma podviedla, resp. ukradla mi peniaze. Viete mi povedať, kde môžem podať trestné oznámenie.
Dakujem
Marina
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor. Trestné oznámenie je potrebné podať orgánom činným v trestnom konaní, ktorými sú prokurátor a policajt.
Na najbližšej policajnej stanici podáte trestné oznámenie službukonajúcemu policajtovi a na ktorejkoľvek okresnej prokuratúre prokurátorovi. Ďalšou možnosťou je podanie trestného oznámenia na súde, kde skutok nadiktujete do zápisnici. Predmetná zápisnica bude následne zaslaná príslušnému prokurátorovi.
Viac informácii k vašej otázke spolu so vzorom trestného oznámenia nájdete v mojom článku: https://blog.sme.sk/cimmermann/spolocnost/dobra-rada-na-nezaplatenie-ako-podat-trestne-oznamenie-vzor
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
V juny 2021 mi praskla platnicka a marodoval som 10 mesiacov
Michal ahoj..
Mam taky problem.. V juny 2021 mi praskla platnicka a marodoval som 10 mesiacov do marca 2022.Po nastupe do prace sa to nijako nezlepsovalo ba dokonca nohy ostali strpnute a bolestive nakolko mi to zasiahlo aj nervove ustrojenstvo. Od septebra 2022 mam obmedzenia v praci ktore sa ale nelubia vsetkym, ale respektuju to zatial. Dneska bola debata so sefom ze ako dalej a padlo slovko aj vypoved… Teraz ide o to ci mam vypoved dat ja na baze zhorsenia zdravotneho stavu nakolko stav sa mi aj mierne zhorsil alebo mam prijat vypoved od zamestnavatela dohodou.
Po nastupe do prace mi kolega radil ze ak sa to zhorsi mam si dat ja vypoved a mam narok nielen na odstupne ale aj nejake odskodne… Ale to som sa nedopatral nikde a ani lekarka mi nevedela poradit ako to riesit.
Dakujem s pozdravom
Ahoj,
ďakujem za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujem svoj právny názor a zároveň pripájam článok, kde som túto tému rozobral podrobnejšie.
https://blog.sme.sk/index.php/cimmermann/spolocnost/prepustia-vas-kedy-mate-narok-na-odstupne
Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
Ak podáš výpoveď ty, nemáš nárok odstupné. Nárok na odstupné ti vznikne, ak si pracovný pomer skončil dohodou, a to z dôvodu že si ako zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.
Zároveň ťa upozorňujem, že ak napr. v dohode o skončení pracovného pomeru nebude takýto výpovedný dôvod uvedený, ale v nej iba všeobecne uvediete, že, „dohodli ste sa“, žiadaj doplnenie dôvodu a nepodpisuj takúto dohodu, nakoľko by ti nárok na odstupné nevznikol.
Musíš trvať na tom, aby v dohode bol uvedený vyššie menovaný dôvod skončenia pracovného pomeru a výška odstupného, inak nárok na odstupné nebudeš mať.
Avšak v tomto prípade upozorňujem, že tento právny problém je potrebné ďalej osobne konzultovať s advokátom.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Ako by som sa dostal vyšetrovaciemu spisu a pitevnej správe k zosnulému bratovi
Dobrý deň. Poprosím o radu ako by som sa dostal vyšetrovaciemu spisu a pitevnej správe k zosnulému bratovi. Policajt my povedal že my nemôže poskytnúť žiadne informácie. Nakoľko najprv je manželka a deti. Jeho žena my nechce povedať nič ani kedy zomrel, a načo. Brat bol nájdený zosnulý doma, boli tam policajti aj bol na súdnej pitve.
Dobrý deň,
ďakujeme Vám za položenú otázku, na ktorú odpovedáme všeobecne, nakoľko ste nám uviedli veľmi stručne informácie.V zmysle §190 (nazeranie do spisov) Trestného poriadku môže do vyšetrovacieho spisu nazerať obvinený, obhajca, poškodený a zúčastnená osoba, splnomocnenec, ustanovený opatrovník a v konaní pred súdom prokurátor, probačný a mediačný úradník, vyšší súdny úradník atď.
V uvedenej veci vystupuje manželka zosnulého brata ako poškodená a zúčastnená osoba, čiže sa mohla oboznámiť s obsahom pitevnej správy. Druhá možnosť je tá, že sa manželka zosnulého brata obrátila na príslušné pracovisko Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde jej mohli byť poskytnuté informácie z pitevnej správy. Žiaľ, vy ako brat zosnulého nevystupujete v pozícii poškodeného, oprávnenej a zúčastnenej osoby, preto podľa nášho názoru nemáte právo, aby ste boli oboznámený o obsahu pitevnej správy.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google
Mám veľký problém pretože som kúpila auto, ktoré prestalo po dvoch dňoch fungovať
Dobrý deň, pán doktor,
mám veľký problem pretože som kupila auto, ktoré prestalo po dvoch dńoch fungovať. Majitel ma neupozornil na žiadne chyby, vraj je v poriadku. Ako mám postupovať, mám zmluvu uzavretú podľa OZ ale podľa mna je to iba zdrap, ktorý stiahol z internetu.Pomohli by ste mi prípadne by som vám zavolala.
Ďakujem za odpoveď.
Terézia.
Dobrý deň,
ďakujeme za vyslovenú otázku, na ktorú vyjadrujeme svoj právny názor.
Z § 596 Občianskeho zákonníka vyplýva, že ak má vec vady, o ktorých predávajúci vie, musí kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Ako ste uviedli v tel. rozhovore takto nepostupoval.
Podľa § 597 ods. 1) Občianskeho zákonníka platí, že ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
Druhý odsek § 597 Občianskeho zákonníka hovorí o odstúpení od kúpnej zmluvy, podľa ktorého má kupujúci právo odstúpiť aj vtedy ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Čiže toto je podľa môjho názoru aj váš prípad, nakoľko vás predávajúci neupozornil na žiadne vady a deklaroval, že auto je v poriadku.
Odstúpenie od zmluvy je potrebné zaslať predávajúcemu, čiže stačí ak mu odstúpenie doručíte a jeho názor alebo súhlas vás nemusí zaujímať. Zároveň máte právo na náhradu nákladov spojených s uplatnením práva zo zodpovednosti za vady a náhrada škody.
V prípade, ak sa začne vec komplikovať odporúčam, aby ste sa obrátili na advokáta, ktorý si preštuduje všetky podklady a odporučí vám ďalší postup.
JUDr. Michal Cimmermann
Advokátska kancelária Cimmermann
V prípade ak sa vám naša odpoveď páčila, chcem Vás požiadať o pridanie recenzie na našu stránku, ktorou podporíte našu bezplatnú službu:
Facebook, alebo Google