Motorové oleje na báze syntetických a minerálnych mazív: výhody a nevýhody
Existujú dva typy základných olejov na motory automobilov: minerálne a syntetické, ako aj ich hybridné – polosyntetické. Každý z nich má jedinečné vlastnosti a výkon pre špecifické modely strojov a prevádzkové podmienky.
Minerálne motorové oleje
Tieto motorové oleje sú prírodným produktom, ktorý sa používal v strojoch skôr ako všetky ostatné mazivá. Vyrábajú sa spracovaním a rafináciou vykurovacieho oleja. V tejto forme sa však oleje nepoužívajú, pretože v zime sú takmer neúčinné a aby ste naštartovali, musíte motor dlho zahrievať. Preto vďaka pridávaniu prísad na stabilizáciu oleja je tento produkt vylepšený a má teraz čistiace, antikorózne a protioderové vlastnosti..
Kľúčovou výhodou je nízka cena vďaka jednoduchosti technológie výroby mazív.
Avšak „minerálne“ oleje majú svoje nevýhody:
- rýchle hustnutie pri mínusových teplotách, ktoré nedostatočne maže motor a urýchľuje opotrebovanie;
- pri vysokej teplote sa pri spaľovaní nečistôt tvoria sadze, ktoré upchávajú motor;
- pri vyhorení prísad sa mazivo zhoršuje, preto sa musí meniť každých 5 000 km;
- nestabilná molekulárna štruktúra spôsobuje, že olejový film je nestabilný, takže mazivo nerovnomerne pokrýva časti motora.
Aké sú vlastnosti syntetického oleja?
Na výrobu syntetického maziva sa ropné produkty podrobujú hlbokému chemickému spracovaniu. Takéto mazivo je umelé a má zlepšenú štruktúru a zlepšené vlastnosti v porovnaní s minerálnymi olejmi:
- stabilná viskozita v danom teplotnom rozsahu;
- zachovanie plynulosti v chlade, čo vám umožní okamžite naštartovať auto v zime;
- vysoké čistiace vlastnosti a minimálne usadeniny na častiach motora;
- zvýšenie životnosti oleja s minimálnym vyparovaním a oxidáciou.
Hlavné charakteristiky syntetických olejov sú stanovené vo fáze výroby, takže takmer nevyžadujú použitie prísad.
Syntetické mazivá majú tiež nevýhody. Výroba umelých olejov je pomerne drahá, preto je ich hlavnou nevýhodou vysoká cena, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako pri minerálnych olejoch. Taktiež syntetika nie je vhodná na každé auto. Takéto oleje sa používajú na moderné modely automobilov, ktoré boli vydané v posledných rokoch. Aj pri výbere syntetických mazív sa môže ľahko stať, že natrafíte na falošné, preto dôverujte overeným predajným spoločnostiam a dodržiavajte odporúčania výrobcu automobilu, ktoré sú uvedené v údajovom liste.
V porovnaní medzi 2 typmi olejov víťazí syntetické mazivo vo všetkých parametroch, okrem nákladov. Je stabilnejší a všestrannejší na použitie v rôznych podmienkach – silný mráz a teplo, rýchla jazda atď. Minerálne a polosyntetické oleje sú zároveň vhodnejšie na staré modely áut. Hlavná vec je vybrať si kvalitný produkt a dodržiavať odporúčania výrobcu stroja, týkajúce sa výberu a aplikovania.