Priečne a pozdĺžne ploché nohy: rozdiely
Mnohých ľudí zaujíma, ako je usporiadané ľudské chodidlo. Zvyčajne má pozdĺžnu a priečnu klenbu v podobe oblúkov. Táto štruktúra umožňuje udržať rovnováhu pri pohybe a chráni telo pred nárazmi a inými zaťaženiami.
Anatómia nožnej klenby je však krehká a jej správny vývoj ovplyvňuje mnoho faktorov. Preto sa čoraz častejšie vyskytujú ploché nohy bez prirodzených kriviek. Pokúsime sa zistiť, čo je to normálna noha a plochá noha.
Čo je plochá noha
Ide o ortopedický stav, pri ktorom je narušená biomechanika chôdze v dôsledku zníženia alebo úplnej straty prirodzenej klenby chodidla.
Tieto deformácie zvyšujú traumatizáciu a opotrebovanie väčšiny kĺbov a iných telesných sústav. Môžu sa vyskytnúť aj posturálne deformity, skolióza, artritída a neustála bolesť klenby chodidla. Preto je potrebné ploché nohy liečiť.
Ploché nohy sa delia na tri typy:
- pozdĺžne plochá noha;
- priečne plochá noha;
- kombinovane plochá noha.
Prvá varianta je zrozumiteľnejšia. V tomto prípade sa pozdĺžna klenba (vnútorná strana chodidla) začína znižovať a dokonca sa dotýka podlahy. Pritom sa chodidlo zväčšuje do dĺžky.
Vysvetliť, čo je priečne plochá noha, je trochu zložitejšie. Priečna klenba chodidla je prirodzená krivka tesne pod prstami. Zo strany nie je taká viditeľná ako pozdĺžna, ale tiež sa môže sploštiť. V tomto prípade sa chodidlo zväčšuje do šírky.
V prípade kombinovanej plochej nohy sa obidve klenby znižujú súčasne.
Hlavné príčiny vzniku plochých nôh
Klenby sa kompletne formujú u detí do šiestich rokov. Po tomto veku sa ploché nohy môžu vyvinúť z nasledujúcich dôvodov:
- vrodené chyby;
- ochorenia kostry (artritída atď.);
- úrazy a zle zahojené zlomeniny;
- nosenie nepohodlnej obuvi atď.
Ako zistím, či mám pozdĺžne alebo priečne ploché nohy?
Ake su príznaky spadnutej klenby? Príznaky priečnej plochej nohy v počiatočných štádiách väčšinou chýbajú. Pri zanedbaných deformitách však môžu byť:
- vizuálne zmeny na chodidle (slabá alebo chýbajúca klenba, trvalé otlaky, mozole a zarastajúce nechty, vbočený palec);
- poruchy chôdze;
- opotrebovanie podrážky obuvi len na jednej strane;
- bolesť chodidla;
- kŕče.
Ak sa takéto príznaky objavia, je vhodné objednať sa k ortopédovi. Pre kvalifikovaného špecialistu nebude stanovenie diagnózy komplikáciou. Lekár vyšetrí chôdzu, pozrie sa na postavenie nôh, predpíše ďalšie vyšetrenia alebo odporučí vhodnu obuv pre ploché nohy. V prípade potreby vám ortopéd povie, aký je rozdiel medzi pozdĺžne a priečne plochou nohou. Po odobratí anamnézy lekár rozhodne o liečbe a korekcii ochorenia.
Dajú sa vyliečiť ploché nohy?
Na túto chorobu neexistuje účinný liek. Je možné len zabrániť vzniku plochých nôh alebo ich v určitom štádiu zastaviť. Pomôcť môže aj zdravotná obuv na ploché nohy. Postup pre liečbu sa však volí individuálne. Môže zahŕňať:
- operáciu nôh;
- masáže;
- liečebnú telesnú výchovu;
- lieky.
Bez ohľadu na vašu anamnézu budete musieť nosiť ortopedické vložky na ploché nohy alebo zdravotné topánky podľa predpisu ortopéda. Tieto výrobky nájdete v online katalógu spoločnosti Ortek. Na stránkach https://ortek.sk/ nájdete zdravotné topánky dámske v rôznych farbách a veľkostiach, ktoré sú vhodné pre každú diagnózu.
Majte na pamäti, že cvičenia na priečne ploché nohy alebo iné deformity sa dajú ľahko vykonávať doma. Budete na to potrebovať ortopedickú podložku na plochú nohu. Jasné a funkčné modely ocenia deti aj dospelí.