Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
KultúraPozvánky

Spomienka na Janka Kráľa

poradna

Presadili kvietok z jari do jeseni,
keby jeseň ako jeseň,
ale mráz studený…

(Janko Kráľ, báseň Kvet)

Janko Kráľ (24. 04. 1822 – 23. 05. 1876)  je považovaný za perlu slovenskej literárnej tvorby a jeho poézia patrí medzi najvýraznejšie prejavy slovenského romantizmu. Ako jeden z prvých písal od roku 1843 básne v Štúrovej slovenčine a svojou tvorbou dokumentoval, že spisovná slovenčina je tvárny literárny jazyk, schopný vyjadriť aj najsubtílnejšie stavy lyrického subjektu. Pre poéziu Janka Kráľa je príznačné naznačovať skryté súvislosti medzi bájnym svetom povestí a konkrétnou prítomnosťou. Vo svojich baladách zobrazuje človeka, ktorý sa nechce zmieriť s daným stavom a popiera zaužívané normy. Tragický moment jeho balád neurčovala iba vôľa nadprirodzených živlov, ale aj odhodlanie hrdinu zápasiť s prekážkami aj za cenu porušenia konvenčných zákonov morálky.

Vo svojom pomerne krátkom, no trpkom živote, žil Janko Kráľ najdlhšie v Zlatých Moravciach (1862 – 1876). Pôsobil tu ako úradník a advokát zápasiac s existenčnými problémami. V Zlatých Moravciach postupne býval na troch miestach. Najskôr na Župnej ulici č. 18 (neskôr Gottwaldova ul., v súčasnosti opäť Župná ulica), potom na Keglevichovej ul. č. 7 (v súčasnosti Robotnícka ulica) a napokon i najdlhšie „Pod sýpkami“ v Ulici zeleného stromu č. 5 (v súčasnosti Ulica Janka Kráľa), kde aj zomrel.

Podobizeň Janka Kráľa sa nezachovala. Jeho vnuci a vnučky súhlasne tvrdili, že nikdy nevideli podobizeň starého otca, lebo Janko Kráľ sa nechcel nechať ani maľovať, ani kresliť, ani fotografovať. Podľa vnučky Ireny mal belasé oči, červenú tvár a biele šedivé vlasy, chodieval s palicou a s dlhou fajkou. Naopak, veľmi bohaté sú zmienky o jeho povahe, ktoré uvádzajú, že bol čudák, divoch, samotár, podivín neskrotnej povahy, bol nespoločenský a mal vraj dokonca odpor voči ľuďom. Známi ho prezývali Spektabilis, lebo toto slovo rád používal.

Oživenie pamiatky básnika Janka Kráľa v Zlatých Moravciach je späté s PhDr. Štefanom Rakovským, riaditeľom Okresného vlastivedného múzea v Zlatých Moravciach. Už ako študent strednej školy založil v Zlatých Moravciach Vzdelávací krúžok Janka Kráľa a stal sa jeho prvým predsedom. Neskôr sa zaslúžil  o odhalenie pamätného kameňa tomuto štúrovskému velikánovi a o odhalenie veľkého pomníka od akademického sochára Jána Kulicha v roku 1962. Úsilie PhDr. Štefana Rakovského oživiť pamiatku básnika vyvrcholilo založením pamätnej izby Janka Kráľa v roku 1972.

Autorka: Katarína Beňová

PIETNA SPOMIENKA A VÝSTAVA

Dňa 24. apríla 2022 o 14:00 hod. sa pri príležitosti 200. výročia narodenia Janka Kráľa bude konať pietna spomienka v sobášnej sieni Mestského strediska kultúry a športu na Námestí A. Hlinku 1 v Zlatých Moravciach. V programe vystúpia študenti Gymnázia J. Kráľa, Carmina Vocum pod vedením Mgr. Zuzany Molnárovej a lektorka Múzea v Zlatých Moravciach Viera Tomová.

Zároveň je v Múzeu v Zlatých Moravciach sprístupnená výstava Spomienka na Janka Kráľa v termíne od 24. apríla 2022 do 28. mája 2022. Výstava je prednostne určená školským kolektívom ako doplnok k vyučovaniu slovenského jazyka a literatúry. Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Zlaté Moravce a Mestské stredisko kultúry a športu p. o.

Srdečne Vás pozývame.


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.