V priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach bola dňa 18. januára 2019 otvorená výstava 100 ročnej činnosti Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Zlatých Moravciach.
Vernisáž výstavy slávnostne otvoril tajomník ZO SZV Zlaté Moravce Ing. Jaroslav Zhorela. Privítal vzácnych hostí, prednostku Okresného úradu v Zlatých Moravciach Mgr. Zitu Koprdovú, riaditeľku MSKŠ v Zlatých Moravciach Bc. Simonu Holubovú, riaditeľa Ponitrianskeho múzea v Nitre Mgr. Antona Števka, predsedníčku ZO SZV Zlaté Moravce Ing. Annu Novosádovú, historika ZO SZV Zlaté Moravce Jozefa Šabu zo Štátnych lesov Topoľčianky, redaktorku RTVS Jolanu Čulákovú, členov, výbor zväzu včelárov a ostaných hostí.
Príhovory k návštevníkom
Pri príležitosti storočnice ZO SZV Mgr. Anton Števko privítal v Mestskom múzeu zlatomoraveckých včelárov. V krátkom príhovore pripomenul význam včelárstva po vzniku Československej republiky v roku 1919. Vtedy sa začali zlatomoraveckí včelári združovať do spolku. Bolo to nielen kvôli medu, najpoužívanejšiemu sladidlu v tej dobe, ale najmä pre veľký význam včelárstva vo výžive ľudí. Predsedníčka združenia včelárov pani Ing. Novosádová oboznámila v krátkosti s činnosťou celookresnej organizácie, ktorá má v súčasnosti 180 členov a 2300 včelstiev. Apelovala na alarmujúci úhyn včiel používaním pesticídov v poľnohospodárstve. Pán Jozef Šabo porozprával veľa zaujímavostí z histórie včelárstva až po jeho prvé zmienky na našom území, ktoré má na Slovensku viac ako tisícročnú tradíciu. K slovu sa prihlásil aj Ing. Milan Rajčan zaujímavým príspevkom o obnove včelstva.
Prezentácia kvalitného medu a medoviny
Zlatomoravecké včelárstvo prešlo viacerými vývojovými zmenami, ktoré prezentuje expozícia výstavy. Dreveno-slamený úľ z roku 1940, slamené a neskôr drevené úle, plásty, včelárske náradie a nástroje, odborná literatúra, fotografie, časopisy, medaily a iné užitočné predmety. K významným oceneniam slovenského medu patrí 2. miesto za lipový med Mgr. Bucheňa a za miešaný med pána Uličného, ktorý na 22. kongrese v Moskve získal striebornú medailu. Veľký záujem návštevníkov výstavy vzbudila výstavka regionálnych medov a medoviny. Repkový med, ktorý je považovaný za najzdravší svojim množstvom peľu, aminokyselín a pozitívnych látok prospešných pre zdravie. Agátový med, horský, lesný a mnohé iné. Na výstave nechýbala ani medovina. Tekovská medovina od Ondreja Belicu z Hostí a regionálna medovina od Ing. Rajčana z Topoľčianok.
Na záver tajomník združenia včelárov pán Ing. Zhorela pripomenul, že výstava 100 rokov včelárstva na Zlatomoravecku bude pokračovať akciami Dni medu, ktoré budú zamerané na propagáciu včelárstva, medových výrobkov určených hlavne mládeži zo škôl a tak prilákali do svojich radov novú generáciu včelárov. V kultúrnom programe vystúpila Spevácka skupina Zlatomoravčianka pod vedením Vladimíra Rumanka. Anna Kiššová predniesla básničku o včielke. Nechýbalo ani pohostenie a slávnostný prípitok na ďalšie úspechy OZ SZV Zlaté Moravce.
Anton Kaiser
[ngg src=“galleries“ ids=“1017″ display=“basic_thumbnail“]