Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre otvorilo dňa 12. novembra 2018 výstavu ľudového odievania a tradičnej kultúry života obyvateľov Kozároviec od polovice 19. storočia až po súčasnosť.
Ľudové tradície v Kozárovciach sú mimoriadne bohaté. Obec symbolizuje množstvo folklórnych a speváckych súborov, ktoré úspešne propagujú krásu folklóru doma a v zahraničí. Uchovávaním tohto krásneho bohatstva našich otcov a materí prinášajú radosť všetkým milovníkom starých slovenských ľudových tradícií.
Vzácna zbierka Dávida Hudeca
Výstava Kozárovských krojov a súčastí ľudových odevov v Zlatých Moravciach predstavuje vzácnu zbierku etnografa Dávida Hudeca z Kozároviec, ktoré získal darom od vďačných ľudí po svojich predkoch. Autor výstavy sa začal venovať ľudovej kultúre a krojom už počas pôsobenia v Detskom folklórnom súbore Vretienko a neskôr popri štúdiu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Staré ľudové kroje dlhé roky uchovávané v truhliciach ho natoľko očarili, že ich nielen začal zbierať, ale i opravovať a šiť.
Jedinečný svadobný kroj
Vkusne naaranžovaná expozícia výstavy je zaujímavá aj ukážkou tradičnej dedinskej izby so stolom s tkaným obrusom, za ktorým sa schádzala celá rodina a posteľ s tkanými duchnami a vankúšmi. Kozárovčania sa kedysi odievali do šiat väčšinou z konopného plátna, ktoré niesli typické znaky tekovského kroja skromne zdobené výšivkou. Ženy skrášľovala sukňa, živôtik a zástera. Cez prsia si uväzovali šatku a na hlave nosili čepiec. Ku klenotom muzeálnej zbierky ľudového odievania okrem prezentácie krásnych ženských čepcov, farbiarskych ženských sukní a množstva hodvábnych ručníkov a tkanín patrí aj svadobný kroj a svadobná parta z roku 1906. Mužský ľudový odev prezentujú najmä košele so širokými rukávmi, plátenné gate, rajtky a vyšívané náprsenky.
Výstava ľudového odievania v Kozárovciach potrvá do 15. januára 2019.
Anton Kaiser
[ngg src=“galleries“ ids=“1013″ display=“basic_thumbnail“]