Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
AktualityZM blog

Ako dostať od dlžníka vaše peniaze ?

poradna

 

Dlhuje vám niekto peniaze? Požičali ste kamarátovi alebo rodine? Tak vám nie je čo závidieť, pretože to nebudete mať jednoduché a možno čoskoro zistíte, že sa k vám dlžník prestane hlásiť a k vráteniu dlhu sa nemá.

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, na čo si pri požičiavaní treba dať pozor, ako postupovať, keď vám dlžník prestane dvíhať telefón a nie je ochotný peniaze vrátiť.

Požičať bez písomnej zmluvy ?

Zákon na zmluvu o pôžičke nepredpisuje žiadnu formu. V prípade, ak chcete mať istotu, že svoje peniaze dostanete späť, uzavrite zmluvu v písomnej podobe. Odporúčam, aby zmluva obsahovala nejakú formu zabezpečenia záväzku alebo ju uzavrite pred notárom vo forme notárskej zápisnice. Tým získate pre prípad potreby exekučný titul, ktorý vám uľahčí vymáhanie pohľadávky prostredníctvom exekútora.

Na čo si treba dať pozor?

  • nikomu nedávajte peniaze bez písomnej zmluvy,
  • získajte si základné informácie o osobe, ktorej chcete požičať peniaze: aký má majetok, zamestnanie, záväzky, príjem,
  • v zmluve uveďte údaje dlžníka: rodné číslo, adresu trvalého pobytu,
  • v zmluve uveďte, do kedy má byť pôžička splatená.

Kedy sa dlh premlčí ?

Štandardná premlčacia doba podľa Občianskeho zákonníka je tri roky. Vo veciach, na ktoré sa vzťahuje Obchodný zákonník je všeobecná premlčacia doba štyri roky. Existujú však aj výnimky, kedy premlčacia doba trvá inú dobu.

Ako postupovať na začiatku pri vymáhaní dlhu ?

V prvom rade musíte dlžníkovi zaslať doporučený list, ktorý bude obsahovať predžalobnú výzvu. V jej texte ho vyzvete na splatenie dlhu (min. 7 dní). Ďalej ho upozorníte na to, že táto forma výzvy je mimosúdna a po nesplnení svojich povinností postúpite vec na všeobecný súd.

V prípade, že dlžník je po listových výzvach ochotný zaplatiť požadovanú sumu, ale nedokáže svoj dlh splatiť okamžite, existuje možnosť spísať písomné uznanie a splatenie záväzku formou notárskej zápisnice.

Ako vymáhať dlh? Vlastnoručne alebo s odborníkmi ?

Existujú dve základné možnosti vymáhania – súdna a mimosúdna. Obe majú svoje výhody a nevýhody. Prax ukazuje, že na začiatku sa takmer každý veriteľ pokúsi vymáhať dlh vlastnoručne. Pokiaľ to ale niekto vezme doslova, môže si vykoledovať pár modrín alebo rovno trestné oznámenie.

Ak ste prudšej povahy, tento postup rozhodne neodporúčam, pretože hranica medzi dôrazným pripomenutím povinnosti splatiť dlh a vydieraním býva tenká. Nemusíte pritom ani prísť za dlžníkom s pákou v ruke,  celkom postačí nešťastne formulovaný list.

Ak sa vám zdá, že na neustále pripomínanie dlhu nemáte „žalúdok“, potom pohľadávku odovzdajte tretej osobe – inkasnej agentúre (vymáhačom dlhov). Pri takomto riešení však musíte počítať s tým, že vám bude dlžná čiastka znížená o náklady agentúry.

Pohľadávku môžete aj predať, obchoduje sa s nimi celkom bežne. Predaj je asi najrýchlejší spôsob, akým získate aspoň čiastočne svoje peniaze. Ten je možný v prípade, ak je pohľadávka nespochybniteľná.

Vymáhanie súdnou cestou

Ak ste vyskúšali všetky možnosti a nič nezaberá, musíte sa obrátiť na príslušný súd so žalobou.  Ak ide o väčšie finančné čiastky a nemáte s konaním pred súdom skúsenosti, je nutné mať advokáta, ktorý vám žalobu napíše a bude v nej požadovať zaviazanie dlžníka na náhradu súdneho konania (súdny poplatok, trovy právneho zastúpenia).

Aké dôkazy treba doložiť?

Pred podaním žaloby je potrebné zvážiť, či máte dostatok dôkazov, ktoré existenciu dlhu preukazujú. V prvom rade je potrebné mať písomný doklad o tom, že ste peniaze požičali (zmluvu o pôžičke), prípadne uznanie dlhu. Pokiaľ vám tieto doklady chýbajú, búde dokazovanie náročné.

Samozrejme, súdu môžete navrhnúť aj iné dôkazy, a to doklad z banky o prevode, vklad peňazí na účet dlžníka, svedecké výpovede, ale aj to, že došlo k neúspešnému vymáhaniu prostredníctvom vymáhačov dlhov. Konečný verdikt však bude záležať od súdu.

Čo ak dlžník nerešpektuje rozhodnutie súdu ?

Pokiaľ súd vyhráte, ešte stále svoje peniaze nemusíte dostať. Dlžník sa môže odvolať, čím sa spor predĺži. Ak všetko dobre dopadne a dlžník aj napriek tomu nezaplatí, musíte sa obrátiť na exekútora.

V každom prípade vymáhanie dlhov je veľmi nepríjemná a zdĺhavá záležitosť, pri ktorej nikdy nie je isté, či svoje peniaze dostanete naspäť (napr. pre nemajetnosť dlžníka). Na tento fakt musíte myslieť už pri samotnom požičiavaní finančných prostriedkov.

 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku a podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie. 

fb stránkahttps://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/

web stránka: http://www.cimmermann.com/

Michal Cimmermann

Michal Cimmermann

Povolaním právnik v Advokátskej kancelárii Cimmermann, s.r.o. a poslanec mestského zastupiteľstva v našom malom mestečku v Zlatých Moravciach. http://www.cimmermann.com/

obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.