Dožinky predstavujú slávnostné ukončenie žatvy, koniec leta a odovzdávanie žatevného venca ako symbol novej úrody. Dožinkový veniec uvitý v posledný deň žatevných prác z prvých a posledných klasov s rôznymi ozdobami a kvetmi symbolizuje rozmnožovaciu schopnosť obilia. Po ukončení žatvy sa odovzdáva gazdovi, v súčasnosti predsedovi družstva. Dožinkové zvyky sa časom zmenili z magickej na ďakovnú formu oslavy ukončenia žatvy.
Na znak ukončenia tohoročnej žatvy ožilo nádvorie Migazziovského kaštieľa v Zlatých Moravciach 4.ročníkom Dožinkových slávností. Mestské múzeum so Speváckym súborom Zlatomoravčianka a hosťom kultúrneho podujatia Speváckym súborom Chyzerovčanka pripravili dňa 16. augusta 2017 pre návštevníkov podujatia pestrý kultúrny program.
Slávnostnú atmosféru dožiniek otvorila riaditeľka Mestského strediska kultúry a športu Simona Holubová. Privítala vzácnych hostí a všetkých milovníkov ľudových piesní a starých slovenských tradícií. Poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mgr. Mariána Kéryho, predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Doc. Ing. Milana Belicu, PhD., primátora mesta ZM PaedDr. Dušana Husára s manželkou, riaditeľa Ponitrianskeho múzea Mgr. Antona Števka s manželkou, prednostu MsÚ Ing. Mariána Kováča a prednostku OÚ ZM Mgr. Zitu Koprdovú. K návštevníkom sa prihovoril Milan Belica a Dušan Husár s poďakovaním za pripomenutie si krásnych ľudových zvykov našich predkov.
V popoludňajších hodinách sa slnečným nádvorím bývalého kaštieľa rodiny Migazziovcov rozliehal spev slovenských ľudových piesní v podaní folklórnych súborov. Organizátor podujatia Ponitrianske múzeum v Nitre v spolupráci s Mestským múzeom v Zlatých Moravciach a folklórnymi súbormi vytvorili aj tohto roku neopakovateľnú atmosféru dožiniek. Členovia Speváckeho súboru Zlatomoravčianka priniesli na oslavu upletený krásny dožinkový veniec, ktorý symbolicky odovzdali gazdovi. K pravej dožinkovej atmosfére nechýbala ani dobrá nálada pri hudbe s tancom a chutným pohostením. Lektorky Mestského múzea Viera Tomová a Kornélia Némešová pre účastníkov dožiniek pripravili voňavé slivkové perky a šúľance s makom.
Bohatstvo našej Slovenskej ľudovej kultúry potvrdzuje existencia množstva folklórnych súborov a ich úspešná činnosť v našom zlatomoraveckom regióne. Spevácky súbor Zlatomoravčianka a Spevácky súbor Chyzerovčanka svojimi zaujímavými kultúrnymi podujatiami úspešne prispieva k propagácii a zachovávaniu starých ľudových zvykov našich predkov.
Anton Kaiser
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”940″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”100″ thumbnail_height=”75″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”0″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[prezentácia]” template=”/home/html/zlatemoravce.info/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]