Ak nepatríte medzi výtržníkov alebo športových fanúšikov sa s policajtmi najčastejšie môžete stretnúť na cestách.
Z vlastnej skúsenosti však veľmi dobre vieme, že nás zastavujú kedykoľvek a kdekoľvek, hoci na to musia mať dôvod, ktorým je prejednanie priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
Ďalšími dôvodmi na zastavenie môže byť kontrola požívania alkoholu, kontrola technického stavu vozidla a pátranie po osobách alebo veciach. V iných krajinách, napr. v USA, obyvateľov chráni pred neodôvodnením zastavením vozidla samotná ústava. Policajný príslušník musí mať celkom jednoznačný dôvod k tomu, aby tak urobil.
Ako má policajt správne zastaviť vozidlo?
Policajt zastavujúci vozidlo nemusí byť v uniforme, teda môže byť aj v civile ale musí byť označený s vonkajším označením POLÍCIA.
Policajt, mestský policajt a iné oprávnené osoby sú oprávnení dávať znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky, zdvihnutím zastavovacieho terča alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu.
Z idúceho auta policajt dáva vodičovi znamenie na zastavenie kývaním ruky zvisle hore a dolu, zastavovacím terčom alebo rozsvietením nápisu STOP. Pokyn na zastavenie možno zdôrazniť aj majákmi a sirénou. Pri zastavovaní auta idúceho pred policajným autom musí policajt vždy, súčasne použiť majáky a sirénu.
Pri akomkoľvek zastavovaní vozidla, teda aj idúceho, platí, že znamenie na zastavenie sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky tak, aby vodič mohol bezpečne zastaviť, a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
Kedy a ako môže policajt použiť zbraň na zastavenie vozidla?
V prípade, ak na výzvu policajta nezastavíte a zároveň svojou jazdou ohrozujete iných účastníkov cestnej premávky, zasahujúca hliadka má právo strieľať na pneu
Lenže pred použitím zbrane je policajt povinný použiť varovný výstrel a až následne je oprávnený použiť zbraň, ak nemožno inak zadržať dopravný prostriedok, ktorého vodič bezohľadnou jazdou vážne ohrozuje život a zdravie osôb, a na opakovanú výzvu alebo znamenie nezastavil.
Na druhej strane ten istý zákon hovorí, že pri použití zbrane je policajt povinný dbať na potrebnú opatrnosť, najmä aby nebol ohrozený život iných osôb (napr. prísediacich) a aby čo najviac šetril život osoby, proti ktorej zákrok smeruje.
Prax ukazuje, že zastaviť unikajúce vozidlo streľbou nemusí byť ideálne riešenie. V prvom rade je za daných podmienok obtiažne trafiť pneumatiku idúceho vozidla. V prípade, že ju aj policajt trafí, môže takéto auto nabúrať a zraniť iných pasažierov či nevinných okoloidúcich. Zároveň, ak ju netrafí, guľka môže ľahko zasiahnuť spolucestujúceho alebo šoféra a z vozidla sa stane neriadená strela. Z toho dôvodu by mali príslušníci pri každej streľbe brať do úvahy mieru rizika a zvážiť, či nie je možné zastaviť vozidlo inými spôsobmi.
Ako sa správať po zastavení?
Po zastavení by ste mali zostať sedieť v aute až do príchodu policajta, ktorý by vás mal pozdraviť a oznámiť dôvod zastavenia. Zároveň dá pokyn na vypnutie motora. Následne si môže vyžiadať doklady na vedenie a prevádzku vozidla. Z auta vystupujte vždy len na vyzvanie policajta.