Dožinky predstavujú slávnostné ukončenie žatvy, radosť zo života, koniec leta a spolu so žatevným vencom sú symbolom novej úrody. Kedysi sa z obilia uplietla kytica alebo dožinkový veniec, ktorý sa doviezol na hospodársky dvor a slávnostne odovzdal gazdovi.
Na znak ukončenia tohoročnej žatvy nádvorie Migazziovského kaštieľa v Zlatých Moravciach dňa 5. augusta 2016 ožilo 3.ročníkom Dožinkových slávností. Mestské múzeum s Folklórnym súborom Inovec, Speváckym súborom Kolovrátok z Prílep a hosťom dožinkových slávností Občianske združenie Babička pripravili pre návštevníkov podujatia pestrý kultúrny program. V jeho úvodnej časti predniesol Štefan Doskoč zo Zlatna Roľníkovu pieseň od Ladislava Špihera.
Dožinkové slávnosti otvoril vedúci FS Inovec Ing. Radovan Bakaľár, ktorý privítal vzácnych hostí a všetkých milovníkov starých slovenských ľudových tradícií. Poslanca NR SR Mgr. Mariána Kéryho, primátora mesta PaedDr. Dušana Husára, riaditeľa Ponitrianskeho múzea Mgr. Antona Števka s manželkou a prednostku Okresného úradu Mgr. Zitu Koprdovú. K návštevníkom sa prihovoril Dušan Husár a Anton Števko, zaspomínali si na ťažké časy poľnohospodárov bez dnešnej mechanizácie zberu úrody a vyjadrili poďakovanie za pripomenutie si krásnych ľudových zvykov našich predkov. Radovan Bakaľár porozprával o dožinkových zvykoch. V minulosti sa počas žatvy vykonávali rôzne magické úkony, ktoré mali zabezpečiť dobrú úrodu v nasledujúcom roku. Dožinkový veniec bol uvitý v posledný deň žatevných prác, plietol sa z prvých a posledných klasov a k nemu sa dorábali rôzne papierové stužky, ozdoby a kvety. Symbolizuje rozmnožovaciu schopnosť obilia. Po ukončení žatvy dožinkový veniec ženci a žnice odovzdali gazdovi, v súčasnosti predsedovi družstva. Dožinkové zvyky sa časom zmenili z magickej na ďakovnú formu oslavy ukončenia žatvy.
Organizátor podujatia Ponitrianske múzeum v Nitre v spolupráci s Mestským múzeom v Zlatých Moravciach a folklórnymi súbormi vytvorili neopakovateľnú atmosféru dožiniek. Členovia Speváckeho súboru Kolovrátok priniesli na oslavu vlastnoručne upletený krásny dožinkový veniec, ktorý sa symbolicky odovzdal gazdovi. K pravej dožinkovej atmosfére nechýbala ani dobrá nálada pri dobrej hudbe s tancom a chutným pohostením. V popoludňajších hodinách sa slnečným nádvorím bývalého kaštieľa rodiny Migazziovcov rozliehal spev slovenských ľudových piesní v podaní folklórnych súborov s pásmom ľudových scénok. Na záver podujatia nechýbala ani ochutnávka voňavých slivkových periek a šúľancov s makom, kozieho syra, ktoré pre účastníkov dožiniek pripravili lektorky Mestského múzea Viera Tomová a Kornélia Némešová.
Dožinkové slávnosti podporil Nitriansky samosprávny kraj, Spevácky súbor Kolovrátok z Prílep, Mestské stredisko kultúry a športu v Zlatých Moravciach a Ponitrianske múzeum v Nitre.
Anton Kaiser