Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
AktualityHistóriaKultúraVideo

Nazretie do minulosti

poradna

Dni 20. a 21. mája si tento rok spájame s Dňom múzeí a galérií na Slovensku a pri tejto príležitosti sa do celoslovenskej akcie zapojilo aj Ponitrianske múzeum, ktoré otvorilo aj naše Mestské múzeum v Zlatých Moravciach širokej verejnosti zdarma.

V spolupráci s Mestským strediskom kultúry a športu sa podujatie obohatilo o sprievodnú akciu pod názvom „Krokom po minulosti rodiny Migazziovcov“, ktorá prebiehala v podzemných priestoroch kaštieľa Migazzi, v súčasnom Mestskom kultúrnom dome, už po druhýkrát. V hodinových intervaloch sa tu konalo predstavenie, ktorého účastníci mali na sebe dobové kostýmy a zároveň pútavou formou priblížili divákom svoje životy a obdobie, v ktorom žili.

Viliama Migazziho, Tekovského župana, pochovaného so svojou manželkou v rodinnej hrobke, v mauzóleu Migazzi, si zahral znalec histórie Zlatých Moraviec Marian Tomajko. Anna Segíňová sa predstavila ako grófka, Antónia Migazzi, Viliamova manželka. Poslankyňa Mestského zastupiteľstva Klaudia Ivanovičová bola najstaršou dcérou a teda zákonnou dedičkou majetku Migazzi a volala sa Irma. Anna Kiššová si zahrala rolu ich druhorodenej Eugénie, riaditeľka MSKŠ Simona Holubová sa na chvíľku stala treťou ich dcérou – Vilmou a Mária Šabová sa predstavila ako najmladšia dcéra Antónia (manželka Štefana Ambrózyho – zakladateľa Arboréta Mlyňany). Migazziovci mali šesť dcér, ale dve z nich, Melánia a Margita sa bohužiaľ nedožili dospelosti.

Migazziovci žili v prekrásnom kraji, dnešnom Slnečnom údolí, tam, kde preteká rieka Adar, na švajčiarskych hraniciach v berlínskych Alpách (je tomu už 700 rokov). Do Zlatých Moraviec sa dostali v roku 1779, keď sa majetok rodu Paluškovcov, po ich vymretí dostal pod kráľovskú korunu, do eráru a keď ho cisárovná, uhorská a česká kráľovná Mária Terézia donášnou listinou darovala viedenskému kardinálovi Krištofovi Antonovi Migazzimu.

Toto podujatie finančne podporil Nitriansky samosprávny kraj a pre svoj úspech je v záujme organizátorov ho udržať ako tradíciu. Pripomenuli sme si ním 130. výročie smrti grófky Antónie (21. mája) a v zhode s otvoreným Dňom v múzeu, vďaka jeho organizátorom, vedomostiam pána Tomajka a dobrovoľným hercom, sa táto spomienková udalosť originálne pozdvihla.

Múzeum, kaštieľ a mauzóleum boli otvorené dva dni, počas ktorých bol pre návštevníkov pripravený program, súčasťou ktorého bola dobová hudba Musantica Slovaca, spomienková omša v Mestskom mauzóleu, ktorú celebroval Mons. Ján Pristač z Nitrianskej sídelnej kapituly, koštovka a prezentácia vín Spolku zlatomoraveckých vinohradníkov. Každý rok sa Deň múzeí snažia jeho organizátori spestriť aj prezentáciou hradu z okolia Zlatých Moraviec. Tento, už piaty ročník, bol prítomným divákom predstavený hrad Uhrovec, Imrichom Fintom, s jeho vlastnoručne vyrobenou maketou.

Za Ponitrianske múzeum lektorky múzea v Zlatých Moravciach Viera Tomová a Kornélia Nemešová srdečne ďakujú Mestskému stredisku kultúry a športu v Zlatých Moravciach, ako aj všetkým ostatným za spoluprácu.

Ľubomíra Rosinská


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.