Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
AktualityHistória

Oživenie starého tkáčskeho remesla 

poradna

Tkáčske remeslo má na Slovensku dlhú tradíciu. Tkanivá sa pripravovali doma z konope a ľanu, ktoré sa spracovali a spriadali do nití. Tkalo sa plátno na odevy, koberce a rôzne úžitkové dekoračné látky, ktoré sa spestrovali výšivkami.

Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s FS Kolovrátok pripravilo dňa 21. januára 2016 pre žiakov miestnych základných škôl a širokú kultúrnu verejnosť ukážku tkania kobercov a výroby textilu na krosnách. Na tradičnej tvorivej dielni pod názvom Čo dokážu krosná riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko privítal pani Ľudmilu Bielu z Jedľových Kostolian, ktorá sa zaoberá tkaním na horizontálnych krosnách. Majsterka tkania zasvätila účastníkov kultúrneho podujatia do tajov jedného z najstarších ľudových remesiel, ktoré sa zachovalo dodnes.

História tkania siaha ešte do doby bronzovej, kedy sa tkalo ešte na zvislých krosnách s niteľnicami, kartičkách a doštičke. Tkanie bolo kedysi úplne bežnou domácou prácou.  Ešte aj v  50.rokoch 20. storočia sa u nás tkali látky na odevy, koberce, a na iné účely.

Práca na krosnách je pomerne jednoduchá a tkanie ide rýchlo. Dôležitá je príprava, snovanie a nastavenie celého zariadenia. Prešľapávaním podnoží sa zdvíhajú jednotlivé časti osnovy a cez vodorovnú zivu sa presúvajú člnky spodnej a vrchnej nite, pričom treba sledovať plátnovú väzbu. Nite musia mať požadovanú pevnosť, aby sa netrhali a vydržali pracovné napnutie.

Pani Biela sa svojej krásnej záľube venuje pre radosť a potešenie. Pri tkaní oboznámila návštevníkov s jednotlivými časťami tkáčskeho stroja, ako brdom, niteľnicou, osnovou a niektorými výrobnými pomôckami.  Kultúrne podujatie obohatila aj malou prezentáciou svojej ľudovej tvorby. Zaujímavá bola i ukážka rôznych tkáčskych prípravkov v miniatúrach, ktoré na podujatie priniesol drevorezbár Štefan Doskoč.

Oživenie starého tkáčskeho remesla sa nieslo vo veselej atmosfére ktorú vytváral FS Kolovrátok svojim spevom, vtipmi a tancom za doprovodu harmoniky, pričom organizátor kultúrneho podujatia nezabudol ani na malé pohostenie.

Anton Kaiser


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.