Tradíciu varenia slivkového lekváru, ktorá sa pomaly vytráca s našich domácností, oživí 9. septembra o 9.00 h Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci so SSk Chyzerovčanka na nádvorí Migazziovského kaštieľa v Zlatých Moravciach.
Každý vie, že kvalitný a chutný slivkový lekvár nie je jednoduché pripraviť. V súčasnosti sa na jeho prípravu používajú všetky druhy sliviek pozberané zo stromu, ale i popadané na zem. V minulosti to však tak nebolo. Na jeho prípravu sa používali len slivky, z ktorých sa dala ľahko vylúpnuť kôstka a nikdy sa nepoužívali slivky, ktoré spadli na zem prirodzeným spôsobom. Okolo stromu sa rozprestierali plachty, do ktorých sa zo stromu striasli slivky. Po vykôstkovaní sa vložili do medeného kotla a uviedli sa do varu. Miešali sa drevenými varechami, alebo krídlovými miešadlami. Lekvár sa varil približne 10 – 12 hodín a nepridával a do neho cukor ako dnes. Po uvarení sa dával do hlinených, drevených, alebo slamených nádob, ktoré sa zakryli plátennou handrou a obviazali sa motúzom. Dnes je tento spôsob uskladnenia nahradený sklenenými pohármi s viečkom.
V stredu, 9. septembra o 9.00 h navarí tradičný slivkový lekvár Mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s Chyzerovčankou na nádvorí Migazziovského kaštieľa, ktorý bude spojený aj s jeho ochutnávkou na chrumkavých koláčoch. Počas varenia lekváru bude prebiehať tvorivá dielňa nielen pre deti, ale i dospelých. Kto bude mať záujem môže si v nej namaľovať pomocou techniky maľby na sklo motív slivky na porcelánový tanier, ktorý mu zároveň zostane spomienkou na tento netradičný deň.
Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová