Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
AktualityŠkoly

Nové poznatky, skúsenosti a úspechy študentov vďaka projektu

poradna

 Comenius Projekt “Meine Stadt – eine multikulturelle Heimat”

V rámci programu celoživotného vzdelávania – „Podprogramu Comenius“ získala SOŠ polytechnická v Zlatých Moravciach pre svojich žiakov multilaterálny európsky projekt. Projekt bol vypracovaný pod názvom „Meine Stadt – eine multikulturelle Heimat“. Komunikačným jazykom projektu bol nemecký jazyk. Po schválení tohto projektu národnou agentúrou SAAIC sa žiaci a učitelia školy postupne zúčastnili počas školských rokov 2013/2014 a 2014/2015 na výmenných pobytoch v krajinách: Holandsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko a Belgicko. Projekt pripravila a vypracovala učiteľka nemeckého jazyka Mgr. Zuzana Čižmáriková.

Hlavným cieľom projektu bolo pomôcť žiakom a učiteľom školy nadobudnúť vedomosti, nielen v téme, na ktorú je projekt zameraný, ale tiež nadobudnúť schopnosti v oblasti tímovej práce, spoločenských vzťahov, plánovania a realizácie projektových aktivít a používania informačných a komunikačných technológií. Rovnako dôležitými cieľmi boli zlepšenie si jazykových zručností v nemeckom jazyku, spoznanie kultúrnej rôznorodosti Európy a vytvorenie medzinárodných priateľstiev, čím sa zvýšila motivácia k štúdiu cudzieho jazyka.

Žiaci počas projektových stretnutí v nemčine predstavili seba a ich rodné krajiny na výstave fotografií. Robili filmy a multimediálne prezentácie o ich rodných mestách, v ktorých boli znázornené miesta s multikultúrnym charakterom a zároveň v nich boli predstavené i organizácie, ktoré sa zaoberajú s multikultúrnym spolužitím. Na danú tému pripravovali i mestských sprievodcov, ktorí boli spracovaní, vytlačení, zverejnení a následne i odovzdaní partnerským školám. Žiaci robili interview vo svojich mestách s ľuďmi rôznych kultúr. Nakoniec boli na Sicílii konfrontovaní s problematikou utečencov. Vďaka všetkým týmto činnostiam si žiaci zoptimalizovali IKT-vedomosti. Školy navrhli svoju vlastnú projektovú webstránku, na ktorej predstavovali projekt, svoje skúsenosti a samotné výsledky projektu. Učitelia si vymieňali skúsenosti v oblasti vzdelávania a zároveň pripravovali návrhy vyučovacích hodín, ktoré boli rozdelené k použitiu na partnerských školách.

„Moje mesto – multikultúrna krajina“ bolo a je zároveň novou domovinou, novým domovom ľudí z iných krajín, ktorí tu zanechali svoje kultúrne dedičstvo. Ležalo nám na srdci, priblížiť našej mládeži toto multikultúrne dedičstvo. Ukázali sme multikultúru v pozitívnom svetle cez osoby, ktoré okrem iného vybudovali a stále budujú aj verejné stavby (školy, divadlá, sakrálne stavby…), vytvorili umelecké diela a prispeli a stále prispievajú k zlepšeniu ich a našich životných podmienok. Pokúsili sme sa oživiť spomienky na ľudí, ako i poukázať na aspekty, ktoré svedčia o multikultúrnom charaktere našich miest. Za pomoci projektu sme chceli medzi našimi žiakmi iniciovať  rozvoj tolerancie.

SOŠ polytechnická si dlhodobo buduje povesť školy, v ktorej zohráva medzinárodná spolupráca vo vzdelávaní významnú úlohu. Aj preto bolo veľkou motiváciou pre zúčastnených pedagógov získanie nových kontaktov, prípadne rozvinutie už existujúcej spolupráce, ako i hľadanie nových možností a tém budúcej spolupráce v programe ERASMUS+.

„Tento projekt bol financovaný s podporou Európskej Komisie.
Táto publikácia reprezentuje výlučne názor autora a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tejto publikácii.“

-red-


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.