Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
Aktuality

Knižnica privítala spisovateľku Drahomíru Pechočiakovú

poradna

Narodila sa v Chrabranoch do učiteľskej rodiny ako najstaršia zo štyroch súrodencov. Má tri deti a šesť vnúčat, žije a tvorí v Nitre. Medzi jej záujmy patrí literatúra, umenie, práca v záhrade. Od roku 1995 do roku 2008 pôsobila vo svojom poslednom zamestnaní ako riaditeľka Domu Matice slovenskej v Nitre. V dnešnej dobe je už na dôchodku. Spisovateľka a publicistka Drahomíra Pechočiaková prijala pozvanie z príležitosti celoslovenského podujatia – Týždňa slovenských knižníc a vo štvrtok 26. marca sa stretla so žiakmi zlatomoraveckých základných škôl. Dve besedy, z ktorých jedna sa konala v ZŠ na Pribinovej ul. (tretiaci a štvrtáci) a druhá v priestoroch Mestskej knižnice, kam prišli siedmaci a ôsmaci zo ZŠ na Robotníckej ul., prebehli v priateľskej atmosfére. Žiakov a učiteľov privítala a zároveň spisovateľku predstavila vedúca knižnice Anna Šútorová. Na besedu sa prišla pozrieť aj programová manažérka MSKŠ Klaudia Ivanovičová. Pani Pechočiaková priblížila žiakom zákulisie svojho života, vrátane detstva a príhod, ktoré sa odzrkadľujú aj v jej tvorbe ako neoddeliteľná súčasť. Už ako mladá venovala svoj voľný čas poznávaniu básnickej tvorby. Básne začala písať vo veku 12 – 13 rokov, vtedy ich napísala okolo 200, potom prestala písať. Zapájala sa však do rôznych aktivít, pri ktorých využila písanie (venovania, koncoročná reč v škole). Zúčastňovala sa recitačných súťaží, kde dosahovala dobré výsledky a väčšinou sa prepracovala aj do celoslovenského kola. V intenzívnejšej forme sa k tvorbe vrátila v zrelšom veku, konkrétne v roku 2002, na základe svojich vnútorných pocitov začala písať práve poéziu. Od tej doby vydala každý rok zbierku poézie, ale písala aj prózu, poviedky, faktografiu a v naviazanosti na jej prácu v Matici slovenskej zostavovala zborníky. Vydala 22 vlastných kníh. Jej prvá kniha z roku 2002 nesie príznačný názov Slnovrat (prvú báseň napísala v deň slnovratu, ktorý zároveň vystihuje niečo z autorky, preto sa jedná aj o symboliku). Najviac tvorí už niekoľkokrát skloňovanú poéziu, vrátane detskej, je v nej „doma“ a prezradila nám, že všeobecne sa poézia nazýva kráľovnou literatúry. Poviedky, ktoré vychádzajú z poznania života, píše, keď si chce oddýchnuť. Žiakom ozrejmila, že pri písaní faktografie sa vychádza z presného opisu, kde je nutné držať sa textov a citácií.

Spisovateľka a publicistka odtiahla oponu a cez svoje rozprávanie nás vtiahla do svojho života plného radosti, zážitkov a tvorenia. Priestor na preskúmanie jej tvorivej duše a životných skúseností poskytla aj prostredníctvom otázok, ku ktorým žiakov vyzvala v rámci diskusie. Tí nezaháľali a svoju zvedavosť uhasili otázkami, na ktoré dostali priame, nevyhýbavé a určite uspokojivé odpovede. Kytica kvetov poputovala do náručia Drahomíry Pechočiakovej ako poďakovanie za to, že prijala pozvanie na besedu a všetkých obohatila o spoznanie jej spisovateľskej dráhy.

Poďakovanie patrí aj vedúcej a zamestnankyniam knižnice, ktoré sa vždy postarajú nielen o príjemné prostredie, ale aj o to, že naše mesto navštevujú známi a zaujímaví autori zo sveta kníh a veľkej slovenskej spisovateľskej „rodiny“.

M. Petrovičová


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.