AktualityŠkoly

Škola trochu inak

poradna

Je názov už tradičných edukačných a zážitkových aktivít, realizovaných v Gymnáziu Janka Kráľa v Zlatých Moravciach v rámci Týždňa vedy a techniky, od 10. 11. 2014 do 14.11.2014.

Strategickým dokumentom pedagogickej práce je Štátny vzdelávací program, ktorý kategorizuje gymnáziá ako školy, poskytujúce všeobecné vzdelanie. Štátny vzdelávací program stanovuje povinné vyučovacie predmety, ktoré sú začlenené do týchto vzdelávacích oblastí: Jazyk a komunikácia, Matematika a práca s informáciami, Človek a príroda, Človek a spoločnosť, Človek a  hodnoty, Umenie a kultúra, Zdravie a pohyb. V tomto školskom roku pedagógovia gymnázia pripravili pre žiakov také typy aktivít, ktoré zastrešujú všetky vzdelávacie oblasti. Každý žiak mal možnosť participovať na viacerých aktivitách, samozrejme, aj s akcentom na svoje individuálne zameranie.
V oblasti Jazyk a komunikácia sa prezentovali naše žiačky: Daniela Ondrejková, Ivana Ondrejková, Michaela Rebová, Zuzana Šurdová. V máji tohto roku sa zúčastnili jazykového pobytu vo Veľkej Británii, prežili niekoľko dní v Londýne, navštívili aj mestá Salisbury, Clovelly. Ich rozprávanie podnietilo ostatných študentov k zvedavým otázkam a možno aj k návšteve týchto miest, no predovšetkým k permanentnému vylepšovaniu svojej angličtiny.
Rozvoj logiky a algoritmického myslenia patrí do oblasti Matematika a práca s informáciami. Vyučujúci informatiky pripravili pre žiakov osemročného gymnázia didaktické hry: Guľôčka, Sokoban a pre žiakov 1. ročníka štvorročného gymnázia informatickú hru Robotanik. Tu už bolo zadanie ťažšie – naprogramovať robota len s pomocou jednoduchých operácií a rekurzií s predpísaným počtom krokov. Sústredenie, zaujatosť žiakov, absolútne ticho boli iba kulisou k rozvoju osobností žiakov, k vyriešeniu úloh.

Najviac aktivít sme pripravili a realizovali v oblasti Človek a príroda.

11. 11.2014 sa žiaci, študujúci seminár z bilógie, zúčastnili Dňa otvorených dverí Ústavu molekulárnej biológie SAV. Osobitne si vážime, že nás privítal riaditeľ ústavu, RNDr. J. Kormanec, DrSc. Potom si žiaci vypočuli odborné prednášky a prezentáciu tvorby kryštálov proteínov, ich vyhodnocovania a možnosti využitia. Žiaci III.D triedy mali zážitky zo vzdelávania v Arboréte Mlyňany SAV. Pracovníci oddelenia dendrobiológie im pripravili „Svet rastlín pod mikroskopom“, v priestoroch kaštieľa si pozreli pamätnú izbu zakladateľa Arboréta Mlyňany – Dr. Štefana Ambrózy – Migazziho, spojenú s ukážkami jeho odborných publikácií. Zaujímavé boli aj výstavy: „Ekoplagát Arborétum Mlyňany SAV 2014“, výstavu „Farebná jeseň“ a posterové prezentácie, zamerané na propagáciu jednotlivých činností pracoviska.
Sme radi, že v našej škole je už niekoľko týždňov inštalovaná putovná výstava Natura 2000 CHKO Ponitrie. Na tomto mieste chceme poďakovať Ing. R. Siklienkovi, zo Správy CHKO Ponitrie, ktorý bol odborným garantom výstavy. Meno RNDr. Harvančíka vám možno nič nehovorí, ale ak máte niekde doma kalendár s fotkami prírody, určite tam natrafíte na meno tohto vedca. „ Sovy Slovenska“ bola téma jeho prednášky, v ktorej sme sa dozvedeli že až 10 druhov sov žije aj na Slovensku.
S veľkým záujmom prijali žiaci prednášku Ing. Šichulu o paradigmách vysvetlenia pôvodu ľudstva, lebo DNA je ako zložitý počítačový program, ktorého vznik je predsa limitovaný inteligenciou?
Fyzika je vraj všetko okolo nás. A to všetko okolo nás môže zachytiť aj fotografia. Poznanie fyzikálnych aspektov kreslenia svetlom pomocou camery obscury, vedomosti o historickej a súčasnej fototechnike patria nielen k odbornému portfóliu maturanta z fyziky, ale aj k všeobecnému rozhľadu gymnazistu.
Fyzíka je aj letectvo, no to nie je len fyzika. Ako sa stať VIP pilotom? Najskôr treba slušne študovať v osemročnom gymnáziu, potom absolvovať na Žilinskej univerzite, na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Katedru leteckej dopravy, veľmi slušne ovládať angličtinu a veľmi chcieť. Toto Curriculum vitae Ing. Milana Poláka môže byť pre žiakov osnovou ich profesionálnych životných ciest. Takmer 4 hodiny zaujímavého rozprávania, aj v angličtine, úplne pohltilo žiakov aj pedagógov.

Krajiny Južnej Ameriky, Peru a Bolívia, sú vždy pre Európana exotikou. Aspoň virtuálne mohli túto časť Zeme poznať aj naši žiaci prostredníctvom demonštračno-výkladovej formy RNDr. PaedDr. Jána Veselovského, PhD. a RNDr. Lucie Šolcovej, PhD.
Zo sveta sa presunieme na Slovensko, aj do mesta Zlaté Moravce. Ciele vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť naplnili svojimi prednáškami Mgr. Marián Kéry, ktorý hovoril o komunálnej politike a Ľudovít Chládek, ktorý sa venoval židovskej komunite v Zlatých Moravciach, záchrane židovského cintorína.

Oblasť Umenie a kultúra

Túto oblasť uvedieme citáciou z oficiálnej stránky Mestského divadla va Zlíne.
„Druhá premiéra 69. sezony v Městském divadle Zlín patří slovenskému režisérovi. Představí se nadaný čerstvý absolvent JAMU Juraj Augustín na premiéře 11. Října inscenaci Evžen Oněgin.
„Román A. S. Puškina Evžen Onegin je ako krásny, pokojný slnečný deň, kde sú všetci šťastní a spokojní, to však neznamená, že v ňom nezomierajú ľudia a neexistuje bolesť. Tento text je ako život, zlé veci sa nestávajú len v zlom počasí a nedejú sa len tak, mimochodom,“ říká režisér inscenace Juraj Augustín.“

Výber žiakov počas 3 hodín sledoval spôsob vzniku inscenácie, od výberu textu, cez inscenačné úpravy, výber hercov, prácu so scénografom, kostýmovým výtvarníkom, až po pohybovú a výrazovú prácu s hercami. Pohľad „za oponu“ divadla je výnimočnou udalosťou pre diváka.
Vzdelaný človek by mal vedieť starať sa aj o svoje zdravie a mal vedieť poskytnúť prvú pomoc. Členovia zdravotníckeho krúžku si pripravili simulačné hry, ktorých odborným garantom boli naši bývalí žiaci, dnes absolventi bakalárskeho štúdia na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre, J. Molnár a Z. Hodošiová. Zážitkové a demonštračné formy výuky tohto druhu plnia ciele vzdelávacej oblasti Zdravie a pohyb.
Oblasť Človek a hodnoty mala na pôde našej školy verifikovaný etický obraz. M. Hodoši, tiež náš bývalý žiak, v súčasnosti študent UKF v Nitre, pracoval v lete 2014 ako dobrovoľník v Etiópii. Vyučoval angličtinu, metodicky aj organizačne pomáhal domácim učiteľom. Vidieť fotodokumentačný materiál z týchto oblastí sveta, znamená uvedomiť si potrebu pomoci, ľudskej spolupatričnosti.
Všetky aktivity projektu Škola trochu inak, boli inak. Z našich absolventov sa stali učitelia, lektori, ich profesionálny status prekračuje bežný životný rámec. Vedenie školy si dovoľuje aj touto cestou poďakovať všetkým lektorom a zamestnancom školy, ktorí pripravovali aj realizovali tieto inovatívne edukačné akcie.

PaedDr. Anna Rosenbergová
Fotografie: Mgr. Ľuboš Debnár

Jazyk a komunikácia Štátny vzdelávací program Základné školy Stredné školy Materské školy Maturita Projekty Príroda a spoločnosť Človek a hodnoty Matematika a práca s informáciami Človek a svet práce Umenie a kultúra Zdravie a pohyb Človek a príroda Človek a spoločnosť Prierezové témy



obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button