Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
AktualityHistória

Už 69 rokov žijeme v mieri

poradna

Dňa 29. augusta si Slovensko pripomenulo 70. výročie Slovenského národného povstania.

Pri tejto príležitosti Mesto Zlaté Moravce a Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov zorganizovali 28. augusta 2014 spomienkové stretnutie v Obradnej sále MSKŠ, so slávnostným pochodom a položením vencov padlým hrdinom k Pomníku patrizána na Námestí hrdinov.

V úvode slávnostného ceremoniálu boli privítaní prítomní hostia, poslanec NR SR Mgr. Marián Kéry, primátor mesta Zlaté Moravce Ing. Peter Lednár, CSc., prednosta Okresného úradu v Zlatých Moravciach Ing. Marek Illéš, prednosta Mestského úradu Mgr. Roman Šíra, predseda ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Zlatne Štefan Doskoč, predseda ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Zlatých Moravciach Ivan Malý, poslanci Mestského zastupiteľstva v Zlatých Moravciach, riaditelia mestských podnikov, škôl a všetci ostatní, ktorí si prišli s úctou pripomenúť jubilejné výročie SNP.

Príjemnú atmosféru svojim prednesom poézie povzniesla Táňa Kováčová, ktorá nás po celý čas podujatím aj sprevádzala. O veselšiu náladu sa svojimi piesňami postarala spevácka skupina Babička, vďaka ktorej sa komorné prostredie plné smutných spomienok zmenilo na šťastné uvedomenie si súčasnosti, v ktorej žijeme.

Primátor Peter Lednár sa vo svojom príhovore vrátil späť v čase, aby bližšie priblížil, čo sa na našom území udialo na konci II. svetovej vojny. Spomenul, že historickým významom SNP bola snaha Slovákov urýchliť porážku nacistov fašistického Nemecka a jeho spojencov a zbaviť sa tak národnostného útlaku. V tomto čase sa v Tríbečskom pohorí ukrývalo vyše tisíc partizánov rôznych národností z oddielu Nitrianskej partizánskej brigády, najmä v podhorskej oblasti Skýcova, Zlatna, Hostí a práve týmto sa naša oblasť navždy zapísala do dejín, ako centrum protifašistického odboja s nedobytnou partizánskou pevnosťou.

„Som hrdý, že v roku 1988 sa začala viesť tradícia – Pochod partizánskym chodníkom, ktorým si každoročne s úctou pripomíname pamiatku našich partizánskych bojovníkov a obetí II. svetovej vojny. Len vďaka spomienkam na tieto kruté udalosti si navždy budeme vážiť mier a pokoj, ktorý v našej krajine vládne už vyše polstoročia. Česť pamiatke všetkým, ktorí sa o taký pekný život v mieri, aký žijeme, zaslúžili,“ zazneli záverečné slová primátora k tomuto spomienkovému podujatiu.

Dôležitosť a význam spomienkových stretnutí, akým bolo aj to dnešné, spočíva v odkaze budúcim generáciám, aby im nielen pamätníky pripomínali zločiny páchané na ľuďoch, ale aby sa vďaka odkazom a spomienkam na hrôzy vojny už nikdy nič podobné nezopakovalo.

Poslanec NR SR Marián Kéry vo svojom príhovore rovnako bližšie pripomenul kus slovenskej histórie týkajúcej sa vojen a výročí, ich význam v prepojení na súčasnosť, v ktorej zaznieva čoraz viac ohlasov spochybňujúcich udalosti spred 70. rokov. „Som smutný, že sa v dnešnej dobe nájdu hlasy, ktoré vyzdvihujú politikov verejne sa prezentujúcich vyjadreniami o SNP, ako o niečom nepodstatnom a že sa vôbec nemalo uskutočniť. Našťastie je nás ešte veľa takých, ktorí vyjadrujú hlbokú úctu obetiam, mnohých padlých vojakov a partizánov, ktorí sa stali hrdinami napriek tomu, že po tom netúžili. Som rád, že si ešte na mnohých miestach tento sviatok Slovákov stále pripomíname.“ Poukázal na to, že aj keď si v tomto roku pripomíname 100 rokov od začatia I. svetovej vojny a výročia týchto nepekných spomienok si pripomíname naozaj po celý čas a často, je smutné, že ani po sto rokoch nie je ľudstvo natoľko poučené, aby sa podobné hrôzy znovu a znovu neopakovali. Vojenské konflikty stále prebiehajú, a to len kúsok od nás, na Ukrajine! „Často počúvame v médiách, že ide o nejakú spravodlivú vojnu. Čo je to za spravodlivú vojnu, keď dá vlastný štát bombardovať svojich vlastných obyvateľov?! Aj v dnešnej dobe musíme byť opatrní a vnímaví a dávať pozor na skreslené informácie. Musíme si byť vedomí, že vypuknutie akéhokoľvek konfliktu na Slovensku, by malo naozaj katastrofálne následky.“ Vyzdvihol dôležitosť týchto  stretnutí a svoj príhovor ukončil slovami: „Pevne verím, že v tejto tradícii budeme pokračovať aj naďalej, nielen u nás, ale aj v celej republike.“

Predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Zlatých Moravciach, Ivan Malý doplnil dva predchádzajúce príhovory o významný historický fakt, ktorý sa v literatúrach nenachádza, ale ktorý bol potvrdený Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov. A tak môžeme byť hrdí na to, že prvý boj Slovenského národného povstania, pri ktorom sa stretli povstalci s Nemcami, sa odohral u nás, v Zlatých Moravciach, hore, pri Školskom majetku, 31. augusta 1944. „Buďme hrdí na to, že v našom malom okrese bolo také silné partizánske hnutie.“

Následne sa odovzdali čestné uznania členom organizácie, z ktorých niektorí boli aj priamymi účastníkmi Slovenského národného povstania, aj v koncentračných táboroch. Najvzácnejší ocenení, ako ich nazval pán Malý, ktorí si prevzali ocenenia počas slávnostného ceremoniálu, boli Jozef Farkaš, Marek Paukov a Gustáv Stopka. Jaroslav Esterka a Helena Horvátová si pre svoju neprítomnosť prevezmú ocenenia dodatočne.

Zároveň boli organizáciou navrhnutí na štátne vyznamenania Štefan Absolon, Marek Paukov a Zuzana Melišková, ktoré by im mali byť odovzdané od 29. augusta do mája 2015, v období, kedy sa II. svetová vojna skončila.

Ľubomíra Rosinská


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.