Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
AktualityHistória

Konferencia Metodicko-pedagogického centra k 100. výročiu formovania čs. légií

poradna

História légií , od slávy a víťazstiev k nedoceneniu

Presne sto rokov uplynulo od obdobia kedy začal vznikať československý zahraničný odboj, od obdobia, kedy sa začali formovať československé légie. Metodicko-pedagogické centrum, regionálne pracovisko Bratislava si toto výročie pripomenulo zorganizovaním celoslovenskej konferencie „100 rokov spomienok“ s podtitulom „Učíme sa z histórie“.

Podujatie sa konalo 3. júla v historických priestoroch Gymnáziu Janka Kráľa v Zlatých Moravciach, záštitu prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič.

Pred piatimi rokmi Česká a Slovenská republika potvrdili Memorandom o vzájomnej spolupráci pri realizácii Projektu Légie 100, ktorý reflektuje sté výročie vzniku a pôsobenia československých légií v rokoch 1914 až 1920. „A práve tu je priestor pre Metodicko-pedagogické centrum, ktoré touto konferenciou napĺňa obsah projektu Légie 100. Máme dostatočný odborný potenciál, aby sme preniesli všetko to, čo vznikne teraz a následne po tomto stretnutí do škôl prostredníctvom našich erudovaných lektorov. Máme ambíciu vytvoriť viacero skupín učiteľov z rôznych regiónov Slovenska a preniesť tieto idey tam, kde majú najväčší význam, k našim žiakom a študentom,“ povedal Ing. Peter Dubovan, poverený zastupovaním generálnej riaditeľky Metodicko-pedagogického centra.

História formovania a pôsobenia légií je našou spoločnou s Českou republikou a tak sa konferencie zúčastnili aj zástupcovia rezortu školstva i obrany ČR i akademickej obce. Odborný program konferencie oslovil viac ako stovku účastníkov, z toho 50 učiteľov najmä dejepisu, slovenského jazyka, etiky, či občianskej náuky, ktorí si prišli vypočuť odborné príspevky, referáty a prezentácie odborníkov z oblasti histórie, politických vied, ale i pedagogiky. Nechýbali ani zástupcovia armády.

Metodicko-pedagogické centrum je inštitúcia zaoberajúca sa kontinuálnym vzdelávaním učiteľov a tak konferencia mala aj didaktický rozmer, snažila sa hľadať ako príťažlivým spôsobom preniesť najnovšie poznatky a skúseností z vedecko-historického bádania do vyučovania a zvýšiť záujem mladých ľudí o históriu a dejiny, ponúkla priestor na výmenu informácií , diskusie, ktoré nasledovali po každom bloku prednášok. Ako odznelo v príspevkoch, spôsob vyučovania dejepisu je jedným z faktorov, ktorý môže ovplyvniť, aké bude mať mládež národné povedomie a vzťah k vlastenectvu.

Celkovo na konferencii odzneli štyri hlavné príspevky a v dvoch blokoch osem prednášok. Prednášajúci dokumentovali obdobie a udalosti, ktoré vplývali na formovanie sa československého zahraničného odboja. Či už boli zo Slovenska alebo i Čiech zhodli sa na tom, že táto významná kapitola našich spoločných dejín je v súčasnosti na okraji záujmu verejnosti. Téme sa venuje veľmi malý priestor v osnovách a v učebniciach dejepisu pre české i slovenské základné školy sa spomína len okrajovo, čo je v porovnaní s ich významom nedostatočné.
Ako odznelo na konferencii, československé légie sa stali jednotným československým vojskom, ktoré bolo v čase prvej svetovej vojny nasadené v rôznych častiach Európy. Légie vtedy ešte pod hlavičkou československého zahraničného odboja tvorili dobrovoľníci, krajania žijúci mimo Rakúska-Uhorska. Neskôr sa rozrástli na samostatnú armádu, paradoxne vtedy neexistujúceho štátu: Slúžilo v nej takmer 110-tisíc Čechov a Slovákov. Legionári bojovali vo všetkých významných bitkách či už vo Francúzsku, Taliansku, Rusku, podieľali na víťazstve štátov Dohody. V  období medzivojnovej republiky tvorili významnú oporu štátu a počas druhej svetovej vojny republiku bránili. Po oslobodení sa však téma česko-slovenských légií stala nežiaducou, ich význam sa bagatelizoval, až sa o nich oficiálne prestalo hovoriť. Mnohí legionári sa ocitli na okraji spoločnosti, v existenčných problémoch. Veľmi málo bolo rehabilitovaných, málo sa dožilo roku 1989, ale všetci si zaslúžia, aby ich sa o nich vedelo. Toto je dlh našej súčasnej spoločnosti, neustále pripomínať ich význam, prínos pre naše národ a naše dejiny.

Konferenciu sprevádzala výstava dobových fotografií v rámci Projektu Légie 100. Priestory kde sa konferencie konala dopĺňali panely s dobovými fotografiami a historickými materiálmi dokumentujúce pôsobenie légii vo Francúzsku, Taliansku v Rusku a ich návrat domov ako aj chronologicky zoradené dátumy významných udalostí sprevádzajúce vznik Československa. Zaujal aj model legiovlaku, repliky dobových vlajok a uniforiem..

Konferenciu ukončil workshop Film vo vyučovacom procese s názvom Štefánik – Príbeh hrdinu- Vlasť autora PhDr. Pavla Kanisa, CSc. Predstavil dokumentárny film o M. R. Štefánika, štvrtú časť seriálu, snažiacu sa nájsť po desaťročiach odpoveď, čo sa stalo v Ivánke pri Dunaji 4. mája 1919, v tragický deň pre Slovensko.
Cenným materiálom bude aj publikácia, ktorú Metodicko pedagogické centrum plánuje zostaviť a vydať z referátov, aby tie myšlienky, ktoré odzneli, zostali zachované. Poslúži učiteľom ako kompaktný a faktograficky rôznorodý materiál, ktorý môžu uplatniť v edukačnom procese pri výučbe jednotlivých predmetov alebo prierezovo.

Metodicko pedagogické centrum je ústredne riadenou organizáciou Ministerstvom školstva, výchovy, vzdelávania a športu SR. Vykonáva metodickú činnosť a kontinuálne vzdelávanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení. Metodicko -pedagogické centrum má tri regionálne a šesť detašovaných pracovísk, pričom implementuje viaceré Národné projekty v rámci Operačného programu Vzdelávanie, Prioritná os 2 – Ďalšie vzdelávanie ako nástroj rozvoja ľudských zdrojov www.mpc-edu.sk.

Mg. Ľuboslava Sedláková, manažér publicity MPC


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.