Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
ChyzerovceKultúra

Čaj o piatej na ľudovú nôtu Chyzerovčanov

poradna

Tradičná šnúra organizovania Čaju o piatej s primátorom Petrom Lednárom stále pokračuje a tentokrát nás dňa 4. mája priviedla do Chyzeroviec.

Uvítanie v podaní Mariky Ďurčekovej a Jána Drahoša bolo srdečné, úsmevom a milým slovom privítali všetkých hostí vrátane primátora Petra Lednára a poverenej riaditeľky MSKŠ Simony Holubovej. Tým, že boli oblečení v krojoch nepriamo nadškrtli, že nedeľné popoludnie sa bude niesť v duchu ľudovej hudby, bohatých tradícií a zvyklostí.

Program bol zostavený veľmi pútavo a zaujal naozaj každého. Pri jeho sledovaní a počúvaní boli potešené snáď všetky naše zmysly. Hudobné vstupy v podaní Trniek a dua Lukáša Kouřila (spev, hra na heligónku) s Romankou Ďurčekovou (spev) boli pôžitkom pre sluch a balzamom na dušu. Trnky pri tejto príležitosti zapojili do svojich vstupov viacerých nadaných ľudí vrátane Viktórie Svetlovskej a Márie Zvalenej, ktoré pochádzajú z okolia Spišu. Spája ich štúdium etnológie a folkloristiky na UKF v Nitre. Farebná hra a pestrosť krojov všetkých vystupujúcich bola príjemnou pastvou pre oči. Punc vyše hodinovému programu dávalo hovorené, sprievodné slovo tematicky nastavené zo života a tradičných zvykov z Požitavia a Chyzeroviec, ktoré elegantne popretkávalo jednotlivé vstupy.

Spoza mikrofónu prítomným o typickom odeve, najrozšírenejšom zamestnaní, charaktere a ráze Chyzeroviec, obyčajoch, ako aj stavebnej kultúre, porozprávala spomínaná dvojica Marika a Ján.

Primátor Peter Lednár mal z ďalšieho stretnutia a úspešnej akcie veľkú radosť, lebo, ako sám povedal: „ste veľmi prívetiví a príjemní ľudia“, o čom sa mohol presvedčiť každý, kto si do Chyzeroviec prišiel dať šálku lahodného čaju presne o piatej. O skvelé dojmy sa vďaka ozvučeniu miestnosti podpísal Jozef Sýkora.

Záver patril poďakovaniu všetkým, ktorí sa na akcii podieľali a akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnému nedeľnému popoludniu.

Život a zvyky z Požitavia a Chyzeroviec:

● Odev z okolia Zlatých Moraviec má charakteristické znaky ľudového odevu nížinnej oblasti Slovenska. V odeve sa prejavovali rozdiely podľa pohlavia, veku, stavu a spoločenskej príležitosti, pri ktorej sa ľudový odev používal.

● Hlavným zdrojom obživy bolo poľnohospodárstvo a zároveň aj najrozšírenejším zamestnaním obyvateľov mesta a okolitých obcí. Najrozšírenejšou domáckou výrobou bolo spracovanie konopy na plátno a výroba textilných a odevných súčastí.

● Obec sa utvorila na močaristej ploche rozliatej riečky Žitavy. Preto mala charakter rozdrobených hospodárskych usadlostí v okolí rozvláčnených vodných hladín. Aj svoje poddanské povinnosti, minimálne sčasti, splácali obyvatelia Chyzeroviec svojej vrchnosti nalovenými rybami a vyslúžili si preto prezývku „lupiniari“.

● Zvyky boli neoddeliteľnou súčasťou základných etáp v živote človeka, úvodom i zakončením rôznych pracovných úkonov a mali dôležité miesto v jednotlivých obdobiach kalendárneho roka.

● Z hľadiska ľudového staviteľstva ide o stavebnú kultúru, v ktorej sa prelínajú prvky horskej a nížinnej stavebnej oblasti. Ako stavebný materiál sa tu stretáva drevo s hlinou a kameňom.

M. Petrovičová


Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.