Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
AktualityPodujatia

Starostlivosť o bezvládneho pacienta v domácom prostredí, prevencia preležanín

poradna

Neziskové občianske združenie Asociácia sestier a pacientov (ASAP) usporiadalo v spolupráci s Mestom Zlaté Moravce verejnú diskusnú prednášku na tému: Starostlivosť o bezvládneho pacienta v domácom prostredí, prevencia preležanín. Prednáška sa konala popoludní dňa 28. januára v priestoroch MSKŠ.

Cieľom stretnutia bolo predstavenie myšlienky, ktorá vznikla približne pred 2 – 3 rokmi, ale v dnešnej dobe je už plne zrealizovaná. Jednalo sa o vytvorenie projektu „Slovensko bez preležanín“ a práve cestou prednášky chceli usporiadateľky priblížiť laickej verejnosti problematiku, ktorá je veľmi závažná.

Ako prvá bola odprezentovaná Ing. Mgr. Ľubicou Kočanovou prezentácia Mgr. Petry Polákovej a Gabriely Pannetty venovaná preležaninám.

Preležanina (lat. dekubitus) je oblasť miestneho poškodenia kože a podkožného tkaniva, ktorá vznikla následkom vlhka, tlaku, trenia, trhacích síl alebo ich kombináciou. Preležaniny sa pri domácom ošetrovaní vyskytujú u 7 -12 % pacientov. Približne 70 % všetkých preležanín vzniká u ľudí starších ako 70 rokov, aj to sú informácie a údaje, ktorými sa samotná prezentácia odštartovala. Súčasťou prednášky bolo priblíženie a odstupňovanie samotnej problematiky zahŕňajúcej stupne preležanín, miesta ich vzniku, prevenciu vzniku preležanín, hygienickú starostlivosť, vybavenie domácností, ergonómiu priestoru (zariadenie priestoru), polohovanie, výživové faktory a samotnú liečbu preležanín.

Predsedkyňa ASAP Ľubica Kočanová po prvom vstupe pokračovala prednáškou o priblížení vzniku myšlienky, ako aj samotnej iniciatívy, ktorá predchádzala vytvoreniu celosvetového dňa „Stop preležaninám“ univerzálne ľudské právo. Projekt deň „Stop preležaninám“ beží už tretí rok a táto myšlienka sa vďačne rozšírila ďalej, po celej Európe. Minulý rok (2013) sa tento deň uskutočnil u nás na Slovensku formou tlačovej konferencie a iných aktivít, pričom  v predchádzajúci rok (2012) to bola prezentácia medzi ľuďmi na verejnosti pomocou informačných tlačovín. O filozofii, stratégii a samotnej ceste, ktorou sa OZ ASAP vydalo, viac porozprávala Zuzana Sopková.

Záver patril prezentácii a názornému predvedeniu pomôcok určeným bezvládnym pacientom, ako aj tým, ktorí majú obmedzenú mobilitu, zástupcami firmy THUASNE SK, s.r.o.

Celosvetové prieskumy dokazujú, že v 95% prípadov by preležaniny nemuseli vzniknúť, keby nevládni pacienti dostali potrebnú prevenciu, ktorá je podľa prednášajúcich 6x lacnejšia a nebolestivá ako samotná liečba preležanín. Vedeli ste, že na predpis pomôcok a vybavenia predchádzajúceho vzniku preležanín má pacient trpiaci obmedzenou pohyblivosťou nárok už pri odchode z nemocnice do domáceho prostredia?

Asociácia sestier a pacientov ASAP www.asapoz.eu pripravuje ďalšie verejné prednášky v Banskej Bystrici, Bratislave a iných častiach Slovenska.

Spracovala Mária Petrovičová


obed

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.