Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
Aktuality

Kľačany na Slovensku (1993 – 2013), späť v Tekove

poradna

Dňa 8. júna sa konali „Kľačianske slávnosti“ z príležitosti jedinečného matično – obecného projektu, na ktoré prijal pozvanie aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Ako je už dobrým zvykom na Slovensku, aj tentokrát sa vzácny hosť vítal tradične chlebom, soľou a slovenskou pálenkou. To, akým človekom pán prezident je, snáď vravia za všetko jeho improvizované gestá, ako napríklad spontánne vykročenie k prihliadajúcim sa občanom obce a fotografovanie sa s nimi. Ani darovaná kytica z úcty k nemu nezostala dlho v jeho náručí. Ani na chvíľu nezaváhal a vzápätí si rovnako uctil a neskutočne potešil pani z davu, ktorá sa zvedavo prišla na slávnosť pozrieť. „Toto sa mi nikdy v živote nestalo… Ďakujem pán prezident, ďakujem,“ reagovala dojatá k slzám obdarovaná pani.

Dr. Stanislav Bajaník, dlhoročný člen Výboru Matice slovenskej a zároveň jeden z iniciátorov a zakladateľov dvadsaťročného matično – ekumenického projektu vysvetľuje jeho význam a poslanie – „Slovensko má 16 obcí s menom Kľačany, ako celky alebo ich časti. Nachádzajú sa aj v Maďarsku a Čiernej Hore. Rok 1993, výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, obnovená slovenská štátnosť, inšpirovali Čierne a Hronské Kľačany k založeniu unikátnej tradície, v dvojročných intervaloch spájať občanov Kľačian na Slovensku. Vždy v inej lokalite, v duchu matično-obecnej ekumeny, čo sa myslím, vydarilo par excelans. Za 20 rokov sa stretli tisícky Slovákov, niekoľko Maďarov a ich hostí na duchovných, kultúrnych, spoločenských a relaxačných podujatiach, ktoré nemajú v nepretržitom intervale obdobu. Získali na atraktivite, protokolárnej i mediálnej pozornosti.“

Obce Čierne a Hronské Kľačany prispeli do projektu predovšetkým spoločnou dohodou na projekte začať pracovať, podporovať ho, nastavovať latku úrovne, ktorá z roka na rok narastá. Tieto obce boli prvé, kde sa to celé v roku 1993 začalo a kde vítajú Kľačancov už tretíkrát. Stretávajú sa takto občania z piatich krajov a desiatich okresov, v ktorých žije do 6000 obyvateľov, vždy v garancii obecných úradov. Kľačanci majú svoju hymnu a Hronské Kľačany pripravili v roku 2007 aj propagačnú publikáciu „Kľačany na Slovensku“. Stretnutia inšpirujú obnovu obcí, nové investície, ekumenického ducha a priateľstvá. Schádzajú sa pod štátnou, matičnou, obecnou zástavou a práve na tejto trojčlenke je založená nálada, ich sila a rovnako aj duch. Čierne Kľačany, ako je známe, vlastnia od roku 1997 súsošie sv. Cyrila a Metoda s Bibliou a čiernokľačianskou pyxidou, prvé v obnovenej samostatnej Slovenskej republike. Každé vynikajú originalitou a miestnym koloritom.

Jubilejný 20. ročník v Čiernych Kľačanoch bol plný folklórnej hudby a nielen miestnych tradícii, nakoľko pozvanie starostu obce prijalo 260 hostí z ôsmych Kľačian. Pestrý program v prírodnom amfiteátri vystriedala tanečná zábava v kultúrnom dome s Paľom Vígľašom, pred ním sa o náladu postarali svojou hrou „Veselí chlapci“ a zábavu v miestnom bistre „Sen“ otvorili svojím spevom súrodenci Mihálkovci.

V sobotu 8. júna 2013 vzniklo veľa nových priateľstiev a priateľstvá už z predchádzajúcich ročníkov vzniknuté, sa ešte pevnejšie pri dobrej muzike v skvelej nálade utužili.

Ľubomíra Rosinská

[nggallery id=420]

[hr]

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.