Pozorovať chochláča severského, pochádzajúceho zo Škandinávie a Sibíri, nebýva častou príležitosťou, pretože tento vzácny druh vtákov prilieta na Slovensko v zimných mesiacoch zvyčajne iba raz za niekoľko rokov. Podľa štatistických údajov Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, zimný hosť zo severu tu bol naposledy v rokoch 2008/2009. Tohto roku opäť prilieta na Slovensko a pozorovanie početného kŕdľa vtákov v týchto dňoch v okrajových častiach Zlatých Moraviec prináša neobyčajný zážitok.
Chochláč severský (Bombycilla garrulus) hniezdi v ihličnatých a brezových lesoch. Do južných krajín Európy prilieta vo veľkých kŕdľoch pravdepodobne iba v období nedostatku potravy na svojom území. Tvarom tela sa podobá na škorca, ale jeho nápadným vonkajším znakom je veľký chochol a pestrá farebnosť samca. Ide o kombinácie farieb kakaovohnedá, čierna, na krídlach so žltými, červenými a bielymi kresbami a žlto zafarbeným chvostom. Samica a mláďatá chochláča severského sa vyznačujú menšou farebnosťou. Živí sa prevažne dužinatými plodmi ako šípky, plody jarabiny, trnky, pozostatkami jabĺk ale i hmyzom.
Chochláč severský je zákonom chránený a patrí k ohrozeným druhom vtákov. V našich zemepisných šírkach ho možno vidieť do konca marca a jeho výskyt na hornom Požitaví patrí k zaujímavostiam pri poznávaní ríše vtákov v našej okolitej prírode.
Anton Kaiser
[nggallery id=352]
[hr]