Pri príležitosti 68. výročia SNP pripravilo dňa 14. septembra 2012 mestské múzeum v Zlatých Moravciach v spolupráci s múzeom na Zlatne pre žiakov Základných škôl cyklus prednášok o protifašistickom odboji v horách Tribeča spojený s malou expozíciou výstavy.
Pán Štefan Doskoč zo Zlatna porozprával mladým ľuďom zo Zlatých Moraviec príbehy z obdobia ťažko sa rodiacej slobody vo vojnových časoch. Významným centrom partizánskej činnosti sa stalo Tribečske pohorie, v ktorom sa ukrývalo vyše tisíc partizánov rôznych národností z oddielov Nitrianskej partizánskej brigády. Podhorská obec Zlatno sa počas druhej svetovej vojny zapísala do dejín Slovenského národného povstania protifašistickým odbojom a svojou masovou účasťou získala čestný názov – partizánska obec. Prvý výsadok partizánskej skupiny v horách Tribeča sa uskutočnil 30. septembra 1944. Vojenské oddiely Národný pomstiteľ, Plameň, Zarubežnyj a Medzinárodný oddiel vytvorili na Zlatne nedobytnú partizánsku pevnosť. Dňa 22. decembra 1944 postihla Zlatno tragická udalosť, keď nad obcou havarovali dve sovietske bombardovacie lietadlá Lisunov zasiahnuté silnou nemeckou protileteckou obranou po nálete na kolóniu nemeckých tankov v Chynoranoch na hornom Ponitrí. Jedno z lietadiel, ktoré štartovali v Ukrajine, začalo horieť a uvoľnené bomby zasiahli obývanú časť obce. Obe lietadlá potom havarovali neďaleko Zlatna a pri leteckom nešťastí zahynulo 11 obyvateľov, z toho päť detí, a rovnaký počet príslušníkov sovietskej armády. Haváriu lietadiel prežil iba jeden vojak, radista Nikolaj Meťolkin. V tomto období havarovalo aj angloamerické lietadlo v oblasti Javorového vrchu, ktoré štartovalo z Talianska. Vo výzbroji bolo vybavené výkonným dvojhlavňovým guľometom, ktorý sa dobre uplatnil v bojoch pri Skýcove. Tragickú udalosť z obdobia SNP pripomína zbierka rôznych pozostatkov z havarovaných lietadiel, zbrane a munícia uložené v múzeu na Zlatne, dva pomníky, jeden pred obecným úradom a druhý na Dvanástej table. Na počesť SNP bol v roku 1988 založený Náučný partizánsky chodník zo Zlatna na Skýcov. Pamiatku na hrdinov Slovenského národného povstania si do Tribečskeho pohoria príde každý rok uctiť množstvo účastníkov nášho politického a kultúrneho života, spomienkovým pochodom po stopách partizánskych oddielov.
Pamätníky v našom okolí nám pripomínajú obete druhej svetovej vojny, ku ktorým prechovávame pietnu spomienku za dnešnú slobodu a pokojný život v mieri.
Anton Kaiser
[nggallery id=266]
[hr]