Dnes v kine Tekov:
Načítavam program...
Kultúra

Prvý apríl – Svetový deň vtáctva

poradna

Prvého apríla 2011, MsKS Zlaté Moravce v spolupráci s Ponitrianskym múzeom a SOS / Birdlife Slovensko, umožnilo zlatomoravčanom stretnutie s profesionálnym ochrancom prírody CHKO a zároveň najlepším fotografom vtákov na Slovensku, Stanislavom Harvančíkom.

Ten, kto sa s ním v piatok stretol, neľutoval. Oduševnene sa delil o svoje vedomosti, zážitky a osobné skúsenosti, ku ktorým prišiel viacročným pozorovaním, fotografovaním a štúdiom viacerých druhov sov. Pán Harvančík, spolu s Andrejom Bukovským, ktorý bol nápomocný v technických veciach, nechal každého predstavivosť pracovať len sčasti, pretože všetko o čom rozprával, ste mali možnosť nielen vidieť na veľkom plátne, ale aj počuť tak, že divadelnou sálou sa rozliehali zvuky charakteristické pre druh sovy, o ktorej práve bola reč.

Celý priebeh prednášky a následne diskusiu koordinoval Ľudovít Chládek, ktorý taktiež na niektoré otázky prítomných reagoval.

Odkaz Harvančíka pre všetkých znie: Ak na zemi nájdete malú sovu, nikdy sa o ňu nebojte a neberte ju so sebou domov. Nieje opustená, len „odbehnutá“ z hniezda. Pomôžete jej, ak ju vyložíte na mieste, kde ste ju našli, na najbližší strom. Ona si už nájde spôsob ako sa dostať domov.

Zo stretnutia všetci odchádzali obohatení o veľa nových a zaujímavých poznatkov, a poniektorí aj s knihou ( Sovy Slovenska vo fotografii ) s osobným venovaním a podpisom pána Harvančíka.

Pre tých, ktorí prišli o možnosť spomínanú knihu si zakúpiť počas besedy a máte o ňu záujem, navštívte naše múzeum a kniha, ktorej súčasťou je i CD s nahratými zvukmi sov v prírode, môže byť vaša (17 eur).

K príležitosti svetového dňa vtáctva, deti zo Základnej umeleckej školy, všetkých materských a základných škôl v Zlatých Moravciach nakreslili nádherné obrázky, ktoré môžete vidieť vo vstupnej hale MsKS.

V múzeu, každý pracovný deň od 8°°h do 16°°hod, je v týchto dňoch po celý apríl sprístupnená výstava vtákov, ktorou vás prevedie a podá vyčerpávajúce informácie sprievodkyňa múzea Kornélia Nemešová.

Je tu možnosť vzhliadnuť aj krásavca Rybárika riečneho. Podľa Slovenskej ornitologickej spoločnosti sa tento vtáčik, jeden z našich najpestrejších operencov, stal Vtákom roka 2011.

Rybárik riečny ( Alcedo Atthis ) sa vyskytuje najmä v okolí vodných tokov a znečistenie, zasypávanie brehov, tuhá zima len prispievajú ku klesajúcemu počtu týchto jedincov. Na našom území sa odhaduje ich počet na 700 – 1300 párov.

[nggallery id=33]

[hr]

-lr-

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Neprehliadnite
Close
Back to top button
Close

Zistili sme, že používate AdBlock

Prosím vypnite Ad Blocker pre túto stránku prispejete tak na jej chod a podporíte lokálnych inzerentov.